От парламентарната трибуна финансовият министър Владислав Горанов обясни причините, поради които е застанал зад предложението българите да имат възможност да прехвърлят парите си от частните пенсионни фондове в Националния осигурителен институт (НОИ)..
Горанов пое ангажимент правителството още през януари да внесе нов законопроект, включващ прецизни текстове, които да отговарят на идеологията на общественото осигуряване в универсален пенсионен фонд (УПФ) или в държавен фонд. Той обеща, че новите текстове ще гарантират право многократно хората да могат да си сменят фондовете и да преминават от частен в държавен пенсионен фонд и обратното. По думите му има техника за това.
Финансовият министър бе категоричен, че с новите текстове гарантирано ще разсее опасенията, че правителството иска да национализира натрупаните пари по партидите във втория стълб.
Той посочи още, че в срок до края на март догодина ще инициира дебат в четиристранен формат - с парламентарно представените партии, за да се постигне консенсус по въпроса. Но уточни, че няма причина сега да се отлага решението за свобода на избор на пенсионен фонд, каквото се предлага.
"Ще надградим внесените промени и няма да оставим грам съмнение, че държавата ще реши вместо хората. Така в НОИ средствата ще се спестят, няма да бъдат изхарчени", каза Горанов. По думите му парите ще отиват само за намаление на държавния дълг и намаление на дефицита по консолидираната фискална програма, защото те не са за харченее.
Според него когато се даде възможност за избор е вероятно фондовете да станат по-активни в комуникацията си с осигурените лица, което сега не се случва.
Горанов заяви също, че се притеснява от истерията по предложението, която предрешава избора на хората. Той допълни, че ако един ден се окаже, че парите в универсалните фондове са такива, че ще получаваш по-ниска пенсия от други осигурени в ДОО, тогава държавата ще трябва да плати и сметките в двата фонда.
Министърът запита дали настоящият пенсионен модел е безкритичен и каза, че не стои въпросът за свободата на избора. Той се съгласи, че е укоримо между две четения в зала да се правят сериозни промени, но уточни, че е възможно по Конституция. Резервите са от начина на вземане на решение, но то е информирано, мотивира се той.
"Фактът, че от догодина фондовете трябваше да започнат да плащат, но не могат показва, че има нещо незавършено в модела. Спекулация е думата национализация, защото национализацията изисква законова подмяна на волята на хората", каза още той.
Финансовият министър гарантира, че с промените всеки гражданин ще има избор дали да си остане осигурен, където е в частен фонд, или да премести вноските си в Държавното обществено осигуряване (ДОО).
Вторият стълб не е допълващ първия каза той, защото осигурителна вноска за УПФ е за сметка на вноската за държавното обществено осигуряване, аргументира се още Горанов.
Отговорността за информирано решение трябва да се прехвърли на гражданите, каза още финансистът. Защото ако няма свобода на избор, след години тези граждани могат да се окажат с по-ниски пенсии от тези, които са се осигурявали в ДОО, но може и обратното, допусна Горанов.