fallback

ИПИ: Торпилират пенсионния модел, за да покрият дупката в бюджета

Тотална промяна за пенсионните осигуровки се приема без никакви дискусии, посочва икономистът Петър Ганев

10:03 | 21.12.14 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Премиерът Бойко Борисов и синдикатите подписаха меморандум, с който не просто спират увеличаването на пенсионната възраст, а фундаментално променят пенсионния модел на страната, посочва в своя коментар за предложените изменения икономистът от Института за пазарна икономика (ИПИ) Петър Ганев.

„Интересно е, че основните действащи лица зад това решение са същите, които през 2010 г. решиха да заграбят 100 млн. лв. от професионалните пенсионни фондове, нарушавайки Конституцията и получавайки звучен шамар с Решение 7/2011 на Конституционния съд (КС)“, припомня той.

Ганев обръща внимание, че на срещата, провела се миналата неделя, е било решено покачването на пенсионната възраст, което беше решено преди години и е изключително ясно като механизъм, да се отложи, докато се събере подкрепа и се измисли добре.

„Тоталната промяна в пенсионния модел и атаката спрямо частните фондове, която никога не е била дискутирана и предизвиква вълна от критични коментари, се приема на пожар и се гласува още тази седмица“, допълва икономистът.

Според него причината за това бързане е „защото кражбите по дефиниция трябва да се правят бързо, докато никой не се е усетил“.

За Ганев идеята е да се даде избор в пенсионното дело, но не избор дали да се осигуряваш в частен фонд или в НОИ, а избор само по отношение на частния фонд - тоест допуска се само опция да се върнеш в НОИ.

На всеки, който избере да се "върне" в осигурителния институт, не просто му се пренасочват вноските, а му се взима цялата партида, натрупана през годините. „С други думи, всяко подобно решение пълни НОИ и свива дефицита му - това е и голямата цел“, пояснява икономистът.

Какво се случва с парите при подобен избор - в момента те са на осигурените лица (така реши КС), а при "връщане" в НОИ те влизат в общия кюп, похарчват се незабавно, а насреща се получава щедро обещание от държавата за бъдеща пенсия. За тези, които са пропуснали - дефицитът в НОИ на година е по-голям от дупката в КТБ.

„Можем да си представим и как ще протече изборът“, посочва Ганев и допълва, че може да се очаква изненадваща активност в свободния избор да се върнат в НОИ по отношение на държавните служители, работещите в държавни компании и общински фирми, както и всички обхванати от колективни трудови договори - например хилядите заети в държавната железница.

„След това ще дойде и държавната кампания "Ела си в НОИ, вземи обещание", която безспорно ще е много интересна“, посочва още икономистът от ИПИ.

Когато целта е ясна - да се вземат партидите от частните пенсионни фондове и да се покрие дефицита, механизмите също са предвидими.

Върховенството на синдикалната демокрация от неделя сутринта не може да бъде наложено без парламента да каже своята дума. Обсъждането започна броени дни сред подписването на меморандума, заключава Ганев. „Имаме опит за грабеж, сега се търсят достатъчно на брой съучастници в парламента“, коментира още той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:46 | 12.09.22 г.
fallback