Парламентът разглежда днес спорните промени в пенсионното осигуряване, които дават право на избор между НОИ или универсален пенсионен фонд. Промените в пенсионното осигуряване са предвидени в Кодекса за социално осигуряване към бюджета на Държавното обществено осигуряване, който народните представители гледат днес в пленарна зала.
Вчера стана ясно, че всички работодателски организации са срещу предложените промени, а от Българска стопанска камара поискаха и вето от президента на промените в Кодекса за социално осигуряване.
Премиерът Бойко Борисов обяви от Брюксел, че ще възложи на финансовия министър Владислав Горанов да намери решение относно липсата на избор, при положение че средствата от частните пенсионни фондове веднъж бъдат прехвърлени в Националния осигурителен институт.
Най-критикуваната част от промените гласи, че осигурените имат право на избор, но то е еднократно - ако изборът веднъж е направен в НОИ, после не може да се прехвърля в някой от частните пенсионни фондове.
Синдикатите и кабинетът подписаха в неделя Меморандум в подкрепа на това предложение на ГЕРБ.
Замразяване на възрастта за пенсиониране и нарастване с четири месеца годишно на осигурителния стаж предвижда още законопроeктът за бюджет на държавното обществено осигуряване за догодина. Залага се и увеличение до 2600 лева на максималния осигурителен доход за всички осигурени лица, а минималният осигурителен доход за земеделските производители и тютюнопроизводителите нараства до 300 лева.
Народните представители ще включат в програмата си и бюджета на Здравна каса, който залага общо приходи и трансфери над 3 млрд. лева.
Ще бъде разгледан и държавният бюджет, който предвижда дълг от 8,1 млрд. лева, икономически ръст 0,8%, дефицит 3% и увеличение на минималната работна заплата на две стъпки догодина до 380 лева.