fallback

Бюджетната комисия одобри актуализацията на бюджета с дефицит до 3,7%

Депутатите единодушно подкрепиха промените, които касаят забрана за прихващанията в КТБ след несъстоятелност

13:07 | 25.11.14 г.

Депутатите от временната бюджетна комисия подкрепиха на второ четене актуализацията на Бюджет 2014. Тя предвижда увеличаване на дефицита до 3,7% и теглене на нови заеми в размер на 4,5 млрд. лева.

Депутатите единодушно подкрепиха промените, които касаят забрана за прихващанията в КТБ. От БСП уточниха, че това е в полза на държавата и затова гласуват "за". Единодушна подкрепа срещнаха и другите предложения във връзка с промените в Закона за банковата несъстоятелност, внесени от управляващата коалиция, сред които за изплащането на депозитите в банки, обявени в несъстоятелност.

Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова уточни, че с преходните и заключителни разпоредби в Закона за бюджета е прието, че няма да има промяна в закона за банковата несъстоятелност със задна дата, а се регулират отношенията в процес на несъстоятелност, който за КТБ още не е започнал.

„Тази поправка не включва изменение на закона със задна дата. Регулират се отношения, които ще бъдат факт при бъдеща несъстоятелност. Когато решението на БНБ влезе в сила, това ще е моментът, в който съдът ще може да гледа несъстоятелността на КТБ. Говорим за един бъдещ процес”, поясни Стоянова.

„Прихващанията, които са заявени пред квесторите, ще бъдат изплатени от масата по несъстоятелност, която ще се формира след разпродажбата на активите на КТБ“, уточни тя.

В неделя финансовият министър Владислав Горанов обяви, че цесиите в КТБ няма да отпаднат, а ще останат за след края на несъстоятелността на банката.

По време на обсъждането на промените в Закона за бюджета за 2014 година депутатите разгледаха и предложението на БСП за взимане на пари от Управление "Банково" на БНБ, за да бъдат платени гарантираните влогове в КТБ. Румен Гечев беше категоричен, че валутният борд е свръхгарантиран и средствата от резерва на БНБ могат да бъдат използвани в кризисна ситуация, за да не бъде теглен нов заем.

Менда Стоянова каза, че валутният борд е стабилен, а левът е гарантиран със 130 процента валутни резерви.

Мартин Димитров от Реформаторския блок обаче посочи, че потенциалният риск е по-голям, отколкото да се теглят 2 млрд. лева заем. Той припомни още, че валутното покритие на борда варира и при спад той трябва да бъде защитен.

Менда Стоянова посочи, че използването на резерва на БНБ е лош сигнал за международните пазари и "не е нужно да отупваме и последния ъгъл на брашнения чувал". Предложението на БСП беше подкрепено само от тяхната група с четирима депутати гласували "за", седем „против“, а трима „въздържал се“.

По време на дебатите депутатите не подкрепиха предложение на АБВ за отпускането на коледни добавки за всички пенсионери, които са 2,1 млн. души. За да бъде реализирано това, от средствата за непредвидени разходи в бюджета, които са общо 275 млн. лева, трябваше да бъдат преведени допълнително 60 млн. лева към Министерството на труда и социалната политика. Така общо парите за коледни добавки щяха да станат 110 млн. лева. Правителството вече одобри 50 милиона лева за коледни добавки за пенсионерите с пенсии до 286 лева.

За това предложение гласуваха петима депутати, против бяха двама, а седем се въздържаха.

Бюджетната комисия не се съгласи и с идеята на БСП - Лява България за редуциране на дефицита от 1,061 млрд. лева. Това би станала чрез увеличение на приходната част с 337 млн. лева, като 237 млн. лева ще дойдат от повишени приходи от ДДС, а 100 млн. лева - от акцизи, посочи депутатът Георги Търновалийски. По този начин, според сметките на левицата дефицитът ще падне до 2,9%. 

Румен Гечев уточни, че около Коледните празници се очакват повече приходи от ДДС заради повишената търговска активност. Той посочи, че има данни и за увеличение на събираемостта на приходите, както и че вече е приключил ремонтът в „Лукойл Нефтохим“, което ще увеличи приходите от акцизи.

БСП предложи и увеличаване на разходите с 37 млн. лева. Най-голямо трябва да бъде увеличението на средствата за ДФ "Земеделие" от 70 млн. лева до 90 млн. лева, за да бъдат гарантирани средствата за животновъдите. Левите предложиха още средства и за Министерството на образованието (с 13 млн. лева) и 4 млн. лева за Министерството на културата за финансиране на сценичната дейност.

Зам.-министърът на финансите Кирил Ананиев обаче уточни, че предложението на БСП няма да доведе до намаляване на свръхдефицита под 3%, а до 3,3%. Той беше категоричен, че за първите 10 месеца на годината има свръхизпълнение на ДДС от 113 млн. лева и не е логично в последните два месеца да има толкова голям ръст, какъвто очакват левите. "Приходите от декември се получават през януари", припомни още той по повод очакванията на БСП за активизиране на търговията около празниците.

Председателят на временната бюджетна комисия Менда Стоянова допълни, че ако има преизпълнение на очакваните приходи, всеки допълнителен лев ще отиде за намаляването на свръхдефицита.

В крайна сметка и това предложение беше подкрепено само от вносителите - с 4 гласа "за" от БСП, един депутат беше „против“, а болшинството се въздържа.

По-рано комисията в НС одобри на второ гласуване и актуализация на бюджета на Националната здравноосигурителна каса.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:44 | 10.09.22 г.
fallback