Държавният заем ще е най-евтиният вариант за попълване на липсващите средства във Фонда за гарантиране на влоговете в България (ФГВБ), коментира в ефира на телевизия Bulgaria on Air председателят на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян.
Припомняме, че изплащането на гарантираните депозити трябва да започне на 4 декември. Към края на месеца ще бъдат обявени и банките, чрез които ще бъде осъществена операцията. Във Фонда има недостиг на средства от около 1,6 млрд. лева, но управляващитеуспокояват, че няма да има проблеми с възстановяване на гарантираните от закона суми на вложителите.
БНБ не е единствената институция, носеща отговорност в случая с КТБ – финансовото разузнаване и ДАНС също не са реагирали, посочи банкерът и допълни, че на първо място обаче вината е на тази, които са изработили схемите.
Хампарцумян коментира още, че оставка на гуверньора Иван Искров е негово лично решение и беше категоричен, че не трябва да има политически натиск срещу него.
Банкерът посочи, че в началото на кризисния период са били взети важни решения, но урокът от 1998 година все още не е научен. Все пак той беше категоричен, че отражението от казуса „КТБ” ще има само върху тесен кръг компании, взаимнозависими една от друга.
България е под 1% от стопанския оборот на ЕС и „нашите успехи или неуспехи не могат да бъдат безпокойство за европейската икономика”, заяви Хампарцумян. За него обаче е важно България да стане част еврозоната и Европейския банков съюз.
„За мен присъединяването към Европейския банков надзор е по-важно като процес, защото ще има внимателен и спокоен одит на системата ни – да се вземат мерки и да се направят процесите по-устойчиви на вредни влияния, да кажем в стил „Цветан Василев”, заяви Хампарцумян.
Той допълни, че ако влезем в еврозоната, лихвите по кредитите ще намалеят.