fallback

Акцизът върху цигарите нараства плавно

С нови законови промени се улеснява и подаването на данъчни декларации онлайн

15:26 | 11.11.14 г. 3
Автор - снимка
Редактор

Министерският съвет одобри на първото си заседание днес поетапното увеличение на акцизите върху тютюневите изделия до 2018 г., което да започне от 2016 г. Предложението е част от няколко изменения и допълнения на Закона за ДДС, обяви министърът на финансите Владислав Горанов на брифинг след заседанието.  

От 1 януари 2018 г. държавите-членки трябва да установят акциз върху тютюна не по-нисък от 90 евро за хиляда къса, напомни Горанов и уточни, че се предлага у нас това да стане на три стъпки - от 1 януари 2016 г., от 1 януари 2017 г. и от 1 януари 2018 г. Забавянето с година на старта на вдигането на акциза министърът обясни с това, че първо държавата трябва да се справи с „контрабандата на цигари, която процъфтява през последната година и половина".

Друга промяна касае данъчното облагане на телекомуникационните доставчици, които предлагат услуги и в страни извън България. 

В Закона за ДДС се предвижда промяна, която да регламентира режима по отношение на мястото на доставката на далекосъобщителни услуги и услуги за радио и телевизионно излъчване и услуги, извършвани по електронен път. Предвижда се тези услуги да се облагат от държавата, където получателят има постоянен адрес или пребиваване. Горанов мотивира предлаганата промяна с това, че когато доставчик на далекосъобщителни услуги, извършвани по електронен път, какъвто би могъл да бъде един интернет доставчик, е позициониран на територията на държава членка на ЕС, но извършва доставки за териториите на други държави-членки, ДДС-то, което той събира, следва да бъде декларирано и представено в държавата членка, в която той е ситуиран като седалище. Впоследствие държавата има ангажимент да разпредели събрания от него ДДС в полза на други държави членки пропорционално на обема на доставките, извършени в общността.

Промяна в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс пък въвежда правото декларации за доходи на физически лица да се подават чрез персонален идентификационен код – ПИК. 

Министърът мотивира промяната с това, че за миналата година едва 14 на сто от физическите лица са подали декларация с електронен подпис и е оценена нуждата от по-лесен начин за подаване чрез ПИК. Промяната дава възможност на всеки, който желае, да получи такъв код безплатно от приходната агенция и да може да подава своята декларация онлайн с този код без електронен подпис. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:25 | 13.09.22 г.
fallback