fallback

КТБ трябва да бъде обявена в несъстоятелност, смята Левон Хампарцумян

Според банкера намерението за оздравяване на банката е 50% популизъм и 50% наивизъм

10:48 | 31.10.14 г. 12

Ако се следва икономическата логика, КТБ трябва да бъде обявена в несъстоятелност и защитените депозити да се платят. Тази позиция защити пред "Нова телевизия" председателят на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян.

„Намерението на ГЕРБ и ДПС да оздравят Корпоративна търговска банка (КТБ) е 50% популизъм и 50% наивизъм”, каза банкерът.

Коментарът е по повод решението временната комисия по бюджет в НС, която реши на практика да се оздравява поставената под особен надзор КТБ. С текста отпада автоматизмът, при който в момента централната банка е задължена да отнеме лиценза на банка, чийто собствен капитал е отрицателен.

„Дори решението на временната бюджетна комисия е условно и то претърпява трансформации във времето. Истината е, че имаме закон и институционални отговорности по казуса КТБ и ако сме правова държава, би трябвало да следваме този закон," допълни банкерът.

„Ситуацията с КТБ е като някой да умре, но следващите 30 дни да не го погребваш, защото някой може да измисли начин да бъде съживен”, допълни той по повод на опита за оздравяването на КТБ.

Финансистът се обяви против писането на закони „на коляно“ и посочи, че  до края на годината България трябва да приеме директива на Еврокомисията, която урежда въпроса как се преструктурират банки в затруднение. Според него дори да са предложени с добри намерения, предложенията се базират на трудно изпълними предпоставки. Например евентуална държавна помощ трябва да бъде разрешена от Европейската комисия, а преди да се пусне в КТБ чуждестранен инвеститор, той трябва да се проучи.

Банкерът очаква при евентуално отваряне на банката всички вложители да си изтеглят парите. Той заяви, че докато са наблюдавали растежа на КТБ, банкерите са предполагали, че нещата не са както в другите банки. Мащабът обаче никой не го е предполагал.

Не трябва да се хвърля цялата вина за случилото се с КТБ върху БНБ, категоричен е финансистът. „Имаме финансово разузнаване – те в момента нищо не казват, данъчни. Очевидно е, че има срив на системите, които осигуряват функционирането на държавата и спазването на правилата“, заяви той.

Банкерът препоръча да се осмисли ситуацията и да се напишат правила, така че кризата с КТБ да не се повтори.

По повод коментарите за наличните средства във Фонда за гарантиране на влоговете той подчерта, че застраховката на депозитите до 100 000 евро е задължение на държавата, а Фондът е един инструмент, затова не трябва да се правят спекулации.

Развитието на казуса КТБ можете да следите тук

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:46 | 06.09.22 г.
fallback