Новосформираният консорциум, в който влизат инвестиционният фонд на руската банка ВТБ – Gemcorp, както и австрийският фонд EPIC и Оманският държавен фонд, e заявил в писмо до Министерски съвет, Министерство на финансите и БНБ, че е готов да вложи 2,3 млрд. лв в КТБ, потвърдиха от пресцентъра на министерството пред Investor.bg.
Предложението предвижда и равно участие с държавата. С БНБ ще се говори дали да се даде достъп до одиторските доклади, тъй като инвеститорите настояват за това, допълниха от ведомството за Investor.bg.
По негови думи предложението ще бъде разгледано днес. Текстовете представляват визията на акционерите за оздравяването на поставената под специален надзор банка. Според финансовия министър обаче освен този план, те трябва да предоставят и ясни гаранции за ресурса, който ще бъде вложен, за да покажат сериозността на своите намерения.
Порожанов не даде повече подробности по параметрите на предложението. По-рано в ефира на телевизията обаче копие от офертата беше показано от икономиста Вера Ахундова от неправителствената организация „Ние гражданите“, която обединява вложители в КТБ.
Според документа оферта за банката е изпратил консорциум, в който влизат инвестиционния фонд на руската банка ВТБ – Gemcorp, както и австрийският фонд EPIC и Оманският държавен фонд. Те предлагат да отпуснат 2,3 млрд. лева, за рекапитализация на КТБ.
„Тяхното предложение е за 50% участие в капитала и 50% участие на държавата“, каза още Ахундова.
В ефира на bTV Ахундова допълни, че от консорциума не приемат направените досега обезценки и ще направят свои, а шест месеца след като банката бъде отворена ще бъде направена оценка и ще бъде намален капиталът на банката.
„Ако капиталът от 4,3 млрд. лева падне на 2 млрд. лева - 2,3 млрд. лева ще бъдат върнати пропорционално на акционерите“, обясни Ахундова.
Според нея изплащането на влоговете ще стане от самата банка, а не от Фонда за гарантиране на влоговете.
Акционерите са поискали анулиране на всички цесии с активи на банката, както и прехвърляне на активи на „Бромак“ и на собственика му – Цветан Василев, в КТБ, посочи още тя.
Със своята оферта консорциумът, в който не участва досегашният мажоритарен собственик - „Бромак“, ще получи достъп до активи в размер на 12% от българската икономика, стана ясно още от разговора в студиото.
Икономистът категорично отхвърли съмненията, изказани от бившия зам.-министър Милен Керемедчиев, че Оманският фонд е всъщност офшорна компания, не се знае кой стои зад него и така в страната отново ще навлязат неясни капитали. Ахундова посочи, че участникът в българската сделка действително е регистриран в офшорна зона, но зад него категорично стои Държавният фонд на Оман, който има активи за 13 млрд. долара.
Тя допълни още, че EPIC е участвала в преструктуриране на много банки в Европа. „Това са хора с експертиза, средства и опит“, заяви още тя.
Развитието на темата за КТБ можете да следите тук
преди 10 години ...... че от консорциума не приемат направените досега обезценки и ще направят свои,....Може истината за състоянието на банката да излезе съвсем различна от тази,която ни представи БНБ.(Тези пък ще вземат да развалят далаверата на "Кой".А Искров толкова пот хвърли.Предполагам ,при сделка с консорциума, пръв ще реагира Цацаров с арест на Искров.Няма да им трябва вече.) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Аз имам спомени, че могат, но дори да не могат би могъл да се промени закона!В крайна сметка целта на фонда е да поддържа доверие в банковата система, а изплащането ан всички влогове определено ще успоки топката! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Парите във фонда не могат да се използват за тази цел. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Парите във фонда не могат да се ползват за оздравяване. Държавата трябва да тегли заем за тези 2.3 млрд. лв.Като цяло идеята обаче е лоша, каква е гаранцията че след 1-2г. пак няма да завлекат едни милиарди? Държавата пак ли ще налива пари после? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години По добре ли е държавата да вземе заем и да плати 3,6 милиарда лева? При тази оферта реално само парите във фонда ще са достатъчни за да се оздрави банката! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Добре, държавата ако даде 2.3 млрд.лв. какъв процен от акциите ще има?Предполагам под 50% със сигурност, т.е. държавата, разбирай дойната крава, да дава едни пари и друг после да се разпорежда.Ако държавата дава някакви милиарди тук, поне да вземе 51%, иначе си остава една дойна крава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Да, далавера е, но за фонда. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ако е вярна оферта звучи повече от добре! Ако банката фалира Фондът за защита на влоговете трябва да изплати 3,6 милиарда лева. Спрямо тази сума 2,3 милиарда лева си е направо далавера! отговор Сигнализирай за неуместен коментар