IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Министерството на финансите: Има оферта за КТБ

Консорциум предлага 2,3 млрд. лева, но иска равно участие от страна на държавата в оздравяването

10:31 | 31.10.14 г. 29
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Министерството на финансите: Има оферта за КТБ

Новосформираният консорциум, в който влизат инвестиционният фонд на руската банка ВТБ – Gemcorp, както и австрийският фонд EPIC и Оманският държавен фонд, e заявил в писмо до Министерски съвет, Министерство на финансите и БНБ, че е готов да вложи 2,3 млрд. лв в КТБ, потвърдиха от пресцентъра на министерството пред Investor.bg.

Предложението предвижда и равно участие с държавата. С БНБ ще се говори дали да се даде достъп до одиторските доклади, тъй като инвеститорите настояват за това, допълниха от ведомството за Investor.bg.

По-рано през деня в ефира на bTV финансовият министър Румен Порожанов потвърди, че има внесена оферта за КТБ. "Снощи по електронен път постъпи документ, подписан от трите страни в консорциума, с който в края на миналата седмица и БНБ, и Министерството на финансите имаше разговори“, обясни той.

По негови думи предложението ще бъде разгледано днес. Текстовете представляват визията на акционерите за оздравяването на поставената под специален надзор банка. Според финансовия министър обаче освен този план, те трябва да предоставят и ясни гаранции за ресурса, който ще бъде вложен, за да покажат сериозността на своите намерения.

Порожанов не даде повече подробности по параметрите на предложението. По-рано в ефира на телевизията обаче копие от офертата беше показано от икономиста Вера Ахундова от неправителствената организация „Ние гражданите“, която обединява вложители в КТБ.

Според документа оферта за банката е изпратил консорциум, в който влизат инвестиционния фонд на руската банка ВТБ – Gemcorp, както и австрийският фонд EPIC и Оманският държавен фонд. Те предлагат да отпуснат 2,3 млрд. лева, за рекапитализация на КТБ. 

„Тяхното предложение е за 50% участие в капитала и 50% участие на държавата“, каза още Ахундова. 

В ефира на bTV Ахундова допълни, че от консорциума не приемат направените досега обезценки и ще направят свои, а шест месеца след като банката бъде отворена ще бъде направена оценка и ще бъде намален капиталът на банката.

„Ако капиталът от 4,3 млрд. лева падне на 2 млрд. лева - 2,3 млрд. лева ще бъдат върнати пропорционално на акционерите“, обясни Ахундова.

Според нея изплащането на влоговете ще стане от самата банка, а не от Фонда за гарантиране на влоговете.
Акционерите са поискали анулиране на всички цесии с активи на банката, както и прехвърляне на активи на „Бромак“ и на собственика му – Цветан Василев, в КТБ, посочи още тя.

Със своята оферта консорциумът, в който не участва досегашният мажоритарен собственик - „Бромак“, ще получи достъп до активи в размер на 12% от българската икономика, стана ясно още от разговора в студиото.

Икономистът категорично отхвърли съмненията, изказани от бившия зам.-министър Милен Керемедчиев, че Оманският фонд е всъщност офшорна компания, не се знае кой стои зад него и така в страната отново ще навлязат неясни капитали. Ахундова посочи, че участникът в българската сделка действително е регистриран в офшорна зона, но зад него категорично стои Държавният фонд на Оман, който има активи за 13 млрд. долара.

Тя допълни още, че EPIC е участвала в преструктуриране на много банки в Европа. „Това са хора с експертиза, средства и опит“, заяви още тя. 

Развитието на темата за КТБ можете да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:42 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

18
rate up comment 4 rate down comment 5
cokrat1
преди 10 години
Абе пич...ти кажи имаш ли личен интерес от фалит на банката???? не ми бягай по тъч линията!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 7 rate down comment 6
draifuss
преди 10 години
При по малко от 150 клиента /длъжника/ и 80 % са свързани лица с банката за каква системна банка говорим.Вложителите и бяха подмамени от високи лихви стигащи до 20% и повече.Нещо да се е разклатило след 21.06.2014г.Считам, че в момента банковата система е даже по стабилна от преди.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 6 rate down comment 7
data
преди 10 години
Абе , да кажеш че 4-тата по големина банка не е системна си е доста смело изказване . Вярно че нашият банков пазар е олигополен ама чак фалита да не е от значение за системата ми се вижда пресилено изказване
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 5 rate down comment 4
cokrat1
преди 10 години
А, ти имаш ли интерес от фалита на КТБ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 7 rate down comment 4
cokrat1
преди 10 години
Видни банкери и икономисти казват, че фалита е най удачен. Други видни банкери и ик....пък казват обратното....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 2
abdul
преди 10 години
Банката и активите на пазара. Всякакви задкулисни договорки са измама и целят да прехвърлят активите в неясни капитали.Изглежда, че има разделение в мненията на бб, прасчо, бсп и т.н., но всъщност няма. Едните искат спасяване от фондове, другите блъфират и искат фалит. ВСЕКИ фонд, който иска да прави пари има интерес да пазарува след фалита на банката, освен този който знае истинската цена на активите и е свързан по някакъв начин с КТБ. Най-коректното решение е истински лицензиран одит, банката да бъде фалирана и активите да отидат на публична продан. Останалото са задкулисни договорки, след които ще патим, МНОГО ще патим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 5
MZ/X
преди 10 години
Ако фалира банката ще можело държавата да си възстанови парите, а ако я спаси няма да може? Как ги правиш тези сметки не знам, но доста по вероятно е тоно обратното. Дори да приемем крайно консервативната сметка на одиторите от 4,2 милиарда лева и половината от тези пари се платят от кандидат инвеститорите, няма как да струва спасяването на държавата 5 милиарда лева.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 19 rate down comment 5
draifuss
преди 10 години
За 5 месеца в които не работи КТБ няма нито една фалирала фирма, община и нито един човек не е съкратен.КТБ никога не е била системна банка за България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 21 rate down comment 7
draifuss
преди 10 години
2.3 милиарда не стигат, вложителите имат 6,5, това означава, че държавата следва да налее минимум 5 милиарда.При фалит ще се изплатят само гарантираните които ще са не повече от 2,5-3 милиарда, защото и сред тях има с привилигировани лихви.Другото важно нещо ще се отрезви цялата ни банкова система и всеки ще знае, че никой няма да го спаси след като е правил безумия.Фалит на КТБ ще струва поне двойно по евтино на държавата и то сега.След като събере част от невърнатите кредити държавата ще си възстанови и дадените пари.В крайна сметка фалита на КТБ няма да струва нищо на България и данъкоплатците а евентуалното и оздравяване 5 милиарда на първо четене.Тези новосформирани оманци и други тарикати откъде имат 2,3 милиарда лева в брой как ще докажат произхода им и къде са тези пари.На писма никой не вярва.Да не се окажат част от парите на КТБ.Останалите са си чиста печалба.Общините нямат проблем държавата ще им бутне някой лев, така не върви и тезата за хиляди безработни при фалит.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 11 rate down comment 4
bgMan
преди 10 години
Наистина звучи примамливо.Само да не е опит на предишните собственици да се избегне разследване за престъпленията им в България и осветляване на конкретния начин как една чужда държава купува и корумпира български политици и цели партии ведно с "независимата" българска прокуратура, МВР и ДАНС през банката КТБ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още