Новосформираният консорциум, в който влизат инвестиционният фонд на руската банка ВТБ – Gemcorp, както и австрийският фонд EPIC и Оманският държавен фонд, e заявил в писмо до Министерски съвет, Министерство на финансите и БНБ, че е готов да вложи 2,3 млрд. лв в КТБ, потвърдиха от пресцентъра на министерството пред Investor.bg.
Предложението предвижда и равно участие с държавата. С БНБ ще се говори дали да се даде достъп до одиторските доклади, тъй като инвеститорите настояват за това, допълниха от ведомството за Investor.bg.
По негови думи предложението ще бъде разгледано днес. Текстовете представляват визията на акционерите за оздравяването на поставената под специален надзор банка. Според финансовия министър обаче освен този план, те трябва да предоставят и ясни гаранции за ресурса, който ще бъде вложен, за да покажат сериозността на своите намерения.
Порожанов не даде повече подробности по параметрите на предложението. По-рано в ефира на телевизията обаче копие от офертата беше показано от икономиста Вера Ахундова от неправителствената организация „Ние гражданите“, която обединява вложители в КТБ.
Според документа оферта за банката е изпратил консорциум, в който влизат инвестиционния фонд на руската банка ВТБ – Gemcorp, както и австрийският фонд EPIC и Оманският държавен фонд. Те предлагат да отпуснат 2,3 млрд. лева, за рекапитализация на КТБ.
„Тяхното предложение е за 50% участие в капитала и 50% участие на държавата“, каза още Ахундова.
В ефира на bTV Ахундова допълни, че от консорциума не приемат направените досега обезценки и ще направят свои, а шест месеца след като банката бъде отворена ще бъде направена оценка и ще бъде намален капиталът на банката.
„Ако капиталът от 4,3 млрд. лева падне на 2 млрд. лева - 2,3 млрд. лева ще бъдат върнати пропорционално на акционерите“, обясни Ахундова.
Според нея изплащането на влоговете ще стане от самата банка, а не от Фонда за гарантиране на влоговете. Акционерите са поискали анулиране на всички цесии с активи на банката, както и прехвърляне на активи на „Бромак“ и на собственика му – Цветан Василев, в КТБ, посочи още тя.
Със своята оферта консорциумът, в който не участва досегашният мажоритарен собственик - „Бромак“, ще получи достъп до активи в размер на 12% от българската икономика, стана ясно още от разговора в студиото.
Икономистът категорично отхвърли съмненията, изказани от бившия зам.-министър Милен Керемедчиев, че Оманският фонд е всъщност офшорна компания, не се знае кой стои зад него и така в страната отново ще навлязат неясни капитали. Ахундова посочи, че участникът в българската сделка действително е регистриран в офшорна зона, но зад него категорично стои Държавният фонд на Оман, който има активи за 13 млрд. долара.
Тя допълни още, че EPIC е участвала в преструктуриране на много банки в Европа. „Това са хора с експертиза, средства и опит“, заяви още тя.