Ниските нива на реинвестираната печалба ограничават ефекта от преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) у нас, коментира бившият вицепремиер в правителството на Пламен Орешарски Даниела Бобева. Тя участ в дискусионен семинар, организиран от Института за икономически изследвания към БАН.
В своята лекция Бобева каза, че за последните 15 години реинвестираната печалба от страна на регистрираните чужди фирми е едва 5,8 на сто от всички инвестиции, пишат от пресцентъра на икономическия институт на БАН.
Чуждите компании у нас реализират едно от най-високите равнища на печалбата в ЕС, коментира още тя. По нейни данни чуждестранно контролираните компании в България са 4% от всички компании в страната. В тях работят 13,5% от заетите и създават 32% от добавената стойност.
Бобева коментира още, че бумът на ПЧИ в България е периодът 2006 – 2009 година. Растежът тогава се дължи основно на недвижими имоти, но има и инвестиции във финансовия сектор и промишлеността. Тя допълни още, че за съжаление чуждите инвестиции не са били насочвани към важни сектори като енергетика, селско стопанство и добивната промишленост.
Икономистът препоръча насърчаване на инвеститорите от страни, които са извън традиционните европейски пазари, за да бъдат поддържани високите нива на ПЧИ.
Въпреки че страната ни е привлекателна за инвестиции, тя изостава в привличането на чуждестранен капитал в научно-изследователската дейност, стана ясно по време на дискусията.
Данните сочат, че за 2011 година чуждестранно контролираните компании у нас са инвестирали в тази сфера едва 3,2 млн. евро. За сравнение разходите на чуждестранните компании за изследвания и развитие на индустрията в Австрия са за над 2 млрд. евро, в Италия – 1,86 млрд. евро, а в Чехия – 761,2 млн. евро.