fallback

АИКБ: Дефицит от 1,5% в Бюджет 2015 е постижим

Под никакъв предлог не бива да се планира бюджетен дефицит по-голям от 2% от БВП, смятат работодатели

14:17 | 30.10.14 г.

Прогнозиран дефицит от 1,5% в Бюджет 2015 е постижим. Под никакъв предлог не бива да се планира бюджетен дефицит по-голям от 2% от БВП. Това се казва в позиция на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) по проекта на държавния бюджет за 2015 година.

От Асоциацията уточняват, че базират позицията си на резултати от традиционното проучване сред членовете на АИКБ и средносрочната бюджетна прогноза за периода 2015 - 2017 г.

При всяко положение държавата трябва да се стреми към намаляване на размера на дефицита спрямо предходната година. Това би било сигнал към всички, че държавата се стреми към балансиране на публичните финанси, смятат от асоциацията на индустриалците.

Работодателската асоциация припомня, че заложената фискална позиция в средносрочната бюджетна прогноза 2015-2017 е дефицит по консолидираната фискална програма в размер на 1,5 % от БВП за 2015 г., 1,1 % от БВП за 2016 г. и 0,9 % от БВП за 2017 г.

Бизнес организацията посочва, че е необходимо да има ясна воля да не се позволи увеличаването на дефицита при евентуално неизпълнение на приходната част на бюджета. Категорично изразяваме несъгласие увеличение на дефицита да се коментира във връзка с произволни интервенции в банковата или енергийната сфера – особено когато това се прави неаргументирано, без ясна прогноза и оценка на въздействие, посочва се още в позицията.

Очакванията за икономически растеж, които трябва да се заложат в Бюджет 2015, следва да са в интервала между 1 -1,5 на сто, смята АИКБ. Те настояват, че това са по-реалистични прогнози отколкото заложените в средносрочната бюджетна прогноза, където в периода 2015-2017 г. се очаква ускоряване на икономическия растеж от 1,2 % до 2,5%, с основен принос ускоряването на растежа на потреблението на домакинствата и подобряване на инвестиционната активност в страната.

АИКБ подкрепя данъчната стабилност при ниски равнища на данъчните ставки, като един от основните фактори за привличане на инвестиции и за осигуряване на условия за икономически растеж. Индустриалците подкрепят заявеното в средносрочната бюджетна прогноза „запазване на ставката от 10% през целия период 2015 – 2017 г.“ Смятаме, че това е важен сигнал за всички инвеститори по отношение на предвидимостта и стабилността на данъчната политика в страната, пишат в позицията си работодателите.

Правителството трябва да изрази воля за борба със сивата икономика и контрабандата, да даде гаранции, че това няма да останат само думи и лозунги, включително и с това, че предвижданите приходи от акцизи трябва да отразяват евентуалните резултати от изпълнението на поетите ангажименти, настояват от асоциацията.

Бизнесът иска да се запази тенденцията за поддържане на дела на средствата, преразпределяни от държавния бюджет под 40%. АИКБ неизменно остава на позицията, че ограничаването на преразпределението е стимул за повишаване на ефективността на държавната администрация и има антикорупционен ефект.

Като положително от АИКБ оценяват запазването на размерите и съотношенията на осигурителните вноски за фондовете на ДОО и участието на държавата в осигуряването на фонд „Пенсии“ чрез трансфер на нивата от 2014 г. и съответното запазване на размера на здравноосигурителната вноска на нивото от 2014 г. – 8 на сто.

От асоциацията на работодателите не подкрепят продължаващото увеличаване на минималната работна заплата като цяло. Те отново настояват за договаряне на диференцирани стойности на МРЗ по браншове. Повишението на МРЗ в началото на 2014 г., както и очакваното такова в началото на 2015 г. автоматично ще повиши и средната работна заплата, което пък ще рефлектира към натиск за увеличение и на възнагражденията на по-квалифицирания персонал, смята бизнес организацията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:39 | 10.09.22 г.
fallback