Служебният кабинет внесе предложението за актуализация на Бюджет 2014 в деловодството на Народното събрание. Правителството изготви и внесе и предложението за промяна на финансовата рамка и на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), показа справка в сайта на парламента.
Предложенията не се различават от дискутираните досега – за здраве са поискани допълнително 100 млн. лева до края на годината. Най-много средства ще отидат за болничната помощ – 50 млн. лева.
С допълнителни 20 млн. лева ще бъдат закупувани лекарства и диетични храни, а с 15 млн. лева ще бъде подпомогнато лечението и терапията на пациенти с онкологични заболявания. Останалите 10 млн. лева отиват за покупката на медицински изделия.
Необходимостта от промяна в държавния бюджет се мотивира с неизпълнение на приходите и по-оптимистичните прогнози за макроикономическите показатели.
За да бъде създаден надежден буфер за ликвидна подкрепа служебното правителство предлага на депутатите да одобрят тегленето на заем в размер на 4,5 млрд. лева до края на годината.
В предвидения нов дълг е включена възможност за дългово финансиране с оглед предоставяне на ликвидна подкрепа в рамките на одобрената държавна помощ от ЕК в размер до 2,9 млрд. лева., или в рамките на същия лимит – поемане на нов държавен дълг за предоставяне на заем на Фонда за гарантиране на влоговете в банките в размер до 700 млн. лева, се казва още в предложението на служебното правителство.
В проекта за промяна на Закона за бюджета е предвидена алтернативна възможност за издаване, при необходимост, на държавни гаранции до 2 млрд. лева. в полза на Фонда за гарантиране на влоговете в банките, което рефлектира в увеличение на максималния размер на новите държавни гаранции, които могат да бъдат издадени през годината, но не влияе върху размера на държавния дълг.
Тегленето на заем от 4,5 млрд. лева налага и увеличение на максимално допустимия размер на държавния дълг към края на годината до 22,5 млрд. лева или 28,4% от прогнозния БВП.
Ревизираните прогнози на служебния кабинет предвиждат ръст от 1,5% за 2014 година, докато заложения в макрорамката на Бюджет 2014 е 1,8 на сто, посочват в мотивите от правителството. Разминаване има още и по отношение на инфлацията – правителството на Пламен Орешарски е заложило инфлация в размер на 1,8 на сто за тази година. Ревизията обаче показва, че през 2014 година в страната ще има дефлация от 1,1%.
„Политическата несигурност в България, последвалата оставка на предходното правителство и насрочването на предсрочни парламентарни избори за началото на октомври предизвика влошаване на икономическите очаквания на бизнеса и домакинствата“, коментират още от Министерския съвет.
Изготвените оценки по приходите по държавния бюджет предвиждат неизпъление от 1,06 млрд. лева или 1,3% от прогнозния БВП. От друга страна има и натиск от страна на разходите на редица бюджетни системи, заради които се очаква влошаване на салдото по държавния бюджет с 1,51 млрд. лева (1,9% от прогнозния БВП) спрямо разчетите. Така се стига до дефицит по държавния бюджет от 2,84 млрд. лева или 3,6% от очаквания БВП за 2014 година.