fallback

Кирил Григоров: Най-вероятно лицензът на КТБ ще бъде отнет

Банката може да бъде оздравена само на теория, заяви анализаторът от Българската агенция за кредитен рейтинг

11:27 | 21.10.14 г. 36

Най-вероятно след приключилия одит на Корпоративна търговска банка (КТБ) лицензът на поставената под надзор банка ще бъде отнет. Това прогнозира пред телевизия Bulgaria On Air Кирил Григоров от Българската агенция за кредитен рейтинг.

Припомняме, че вчера квесторите на КТБ внесоха в БНБ докладите за извършения анализ на състоянието на банката.

„Очаквам да бъде съобщено, че провизиите на банката са такива, че ще „изядат“ капитала, той ще бъде отрицателен и най-вероятният сценарий е да бъде отнет лицензът“, обясни експертът.

Според него на практика няма значение дали „дупката“ ще е 1 или 2 млрд. лв. „Важното е дали капиталът ще е отрицателен или положителен. Законът е такъв, че ако капиталът е отрицателен, автоматично БНБ следва да отнема лиценза. След това започва процедура по несъстоятелност“, каза той. 

По повод исканията на бизнес и синдикати банката да бъде оздравена експертът коментира, че това е най-добрият вариант, но към момента „всички варианти освен ликвидацията са само теоретични“.

„В момента, в който бъде обявена „дупката“ в капитала на КТБ, е редно да бъдат поканени акционерите, ако могат да я запълнят. Аз не съм оптимист, че това е възможно. Ако те имаха такива ликвидни средства, биха реагирали много по-рано, за да решат проблемите на банката“, обясни той.

Оферта не е постъпвала досега в БНБ, тъй като никой не знае към момента как е оценена банката, заяви той по повод съобщението на Централната банка от вчера, че не е внесена оферта за оздравяването на банката.

Вариантът за одържавяване също е теоретичен, защото е трябвало да се приложи много по-рано, ако някоя държавна институция е искала да се оздрави банката, смята още  Кирил Григоров.

По въпроса за дълго продължилия одит той заяви, че банката има 380 договора за кредит, разпределени между 140 клиенти. „Аз с двама студенти щях да Ви кажа какво е състоянието на този портфейл и какви загуби се очакват, каква е експозицията под риск и всеки да се ориентира много бързо. Убеден съм, че много отдавна се знае реалното състояние на банката“, заяви той и обясни, че квесторите се ръководят от Централната банка, която управлява процеса.

Експертът коментира още, че гарантираните депозити ще бъдат изплатени. Това означава обаче, че Фондът за гарантиране на влоговете ще остане без пари, поясни той.

Според Григоров тогава голяма част от депозантите ще разберат, че парите им са гарантирани „на хартия“ и е възможно да преосмислят политиката си на депозиране – вместо да търсят високи лихви, да предпочитат по-сигурни банки и в резултат на движението на депозити системата отново да бъде изправена пред ликвидно изпитание.

„В момента си играем с огъня. Една нова паника в банковата система би могла да доведе до ликвидна криза в други банки“, предупреди Григоров.

Той смята, че лихвите по депозитите устойчиво вървят надолу. Някои банки обаче се подготвят да приемат парите, които ще излязат от КТБ, и вече работят по депозити с по-високи лихви.

Вижте още видео материали в сайта на Bulgaria On Air

Всичко за казуса КТБ можете да проследите тук

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:55 | 13.09.22 г.
fallback