Финансовият министър Румен Порожанов защити предлаганата от служебния кабинет актуализация на бюджета, като изтъкна, че предишното правителство е заложило „доста амбициозни приходи“.
„Това, което сме предложили, е абсолютно експертно, без натиск или комуникация за едно или друго нещо по какъвто и да е политически признак“, заяви той на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, на което се разглежда проектът за ремонт на бюджета.
Заложеният дефицит в държавният бюджет е 3,6% от БВП, а по Консолидираната фискална програма – до 4% от БВП. Финансовото министерство предлага и поемане на нов държавен дълг в размер до 4,5 млрд. лв. в рамките на годината. С предлаганата актуализация министерствата получават общо 448 млн. лв. допълнително.
Порожанов призна, че разходите не се насочват към реформирани системи и посочи, че в нереформирани сектори следващият бюджет би бил със същите проблеми.
Той изтъкна, че има фактори, които нагнетяват натиск върху бюджета, като посочи ръста на заплатите и осигуровките в МВР, заложен в новия закон за ведомството, за което са необходими около 170 млн. лв.
Вътрешното министерство получава допълнително 125 млн. лв., Министерството на труда и социалната политика – 50 млн. лева, Министерство на здравеопазването - 24 млн. лв., Министерството на регионалното развитие - 16,4 млн. лв., Министерството на отбраната– 10 млн. лв., също толкова са предвидени за Висшия съдебен съвет и т.н.
По думите му 1,061 млрд. лева е очакваното неизпълнение на приходите спрямо планираните.
Министърът посочи, че очакваното неизпълнение на ДДС от внос е в размер на 670 млн. лв, от акцизи 318 млн. лв., от корпоративни данъци – 79 млн. лева.
С около 45 млн. лв. по-малко са очакваните дивиденти, изтъкна министърът, като посочи, че основните предприятия, които внасят дивидент, са в енергийния сектор, който формира по-скоро дефицити, отколкото печалба.
По отношение на разходната част Порожанов заяви, че за да бъде осигурен ресурс за Публичната инвестиционна програма средно с 12% са намалени бюджетите на министерства и ведомства от предишния кабинет. Той напомни и за заложения 5%-ен буфер във вече намалените бюджети.
Порожанов каза, че в края на октомври и началото на ноември се очаква положително решение и отваряне на ОП „Околна среда“, където са спрени 378 млн. лв. До средата на октомври направените разходи по програмата се очаква да бъдат около 350 млн. лв.