Влошаване на салдото по държавния бюджет с 1,5103 млрд. лв. (1,9 % от прогнозния БВП) и дефицит в размер на 2,8465 млрд. лв. (3,6 % от прогнозния БВП) предвижда законопроектът за изменение на Закона за държавния бюджет за 2014 г., публикуван на интернет страницата на Министерство на финансите (МФ).
Според документа актуализацията отразява текущото развитие на националната икономика, както и променените допускания за международната среда до края на 2014 г. и през следващата 2015 г. Ревизираните прогнози за 2014 г. предвиждат реален ръст на БВП от около 1,5 на сто на годишна база, което е малко по-песимистичен сценарий от предвидените по-рано 1,8 на сто.
Въпреки малката промяна при прогнозата за растежа на икономиката за 2014 г., актуализираните макроикономически прогнози ревизират в негативна посока оценката за номиналния размер на БВП за 2014 г. с над 2,4 млрд. лв.
Новите прогнози предвиждат отрицателна инфлация на потребителските цени в размер на 1,1% при планирана в предишната прогноза положителна стойност от 1,8%. Дефлаторът на БВП също се прогнозира да бъде отрицателен в размер на 0,1%, след като предишната прогноза бе за положителна стойност от 1,5%.
Според МФ като основни фактори, които стоят в основата на неизпълнението на приходите по държавния бюджет, могат да се посочат нереалистичните допускания на етапа на планиране за основни макроикономически показатели, все още слабото влияние на възстановяването на вътрешното потребление върху постъпленията от косвени данъци, задълбочаването на дефлационните процеси в икономиката, надценените ефекти от мерките за повишаване на събираемостта на приходите и други.
От ведомството отчитат, че освен по държавния бюджет сериозно напрежение съществува и в други бюджетни системи, което допълнително влошава прогнозата за размера на дефицита по консолидираната фискална програма (КФП) за 2014 г. Разчетите към проекта на актуализация на тазгодишния бюджет предвиждат влошаване на годишната прогноза за дефицита на касова основа по КФП до 4% от прогнозния БВП (3,1523 млрд. лв).
От МФ посочват, че в тази оценка са отразени ефектите от мерките за повишаване на събираемостта на приходите и мерките за икономии в разходите, основно при проектите по Публичната инвестиционна програма "Растеж и устойчиво развитие на регионите".
В контекста на предлаганото увеличаване на дефицита и осигуряването на надежден буфер за ликвидна подкрепа, от МФ отчитат необходимостта от поемане на нов държавен дълг. Предвидените нови дългови ограничения за 2014 г. ще позволят да бъде обезпечено допълнително дългово финансиране в размер до 4,5 млрд. лв. в рамките на годината.
В предвидения нов дълг е включена възможност за дългово финансиране с оглед предоставяне на ликвидна подкрепа в рамките на одобрената държавна помощ от ЕК в размер до 2,9 млрд. лв или в рамките на същия лимит поемане на нов държавен дълг за предоставяне на заем на Фонда за гарантиране на влоговете в банките в размер до 700 млн. лв.
Според финансовото ведомство посочените обстоятелства налагат увеличение на допустимия максимален размер на държавния дълг към края на годината до 22,5 млрд. лв. (28,4 % от прогнозния БВП). Предвижда се още максималният размер на новите държавни гаранции, които могат да бъдат издадени през годината, да бъде увеличен с 2 млрд. лв.