Служебният премиер Георги Близнашки допусна, че дефицитът в държавния бюджет може да надхвърли 3%, какъвто е допустимият от Брюксел максимум.
„Ако отидем малко нагоре, това ще бъде все с оглед на тази крайна необходимост, пред която е изправена страната – държавата да продължи да изпълнява жизненоважните си функции”, подчерта Близнашки в коментар на готвената актуализация от служебното правителство.
Той напомни, че за актуализацията е необходим парламент и уточни, че тепърва предстоят разговори с министрите. „Сигурен съм, че повечето от тях няма да бъдат доволни от това, което ще получат в резултат на актуализацията, но това са възможностите на нашата държава към днешна дата. Не мога да прогнозирам кои ще са най-доволни, ще има заседание на правителството и тогава ще се чуят всички претенции”, обясни Близнашки, като отново подчерта, че актуализацията е неизбежна.
В коментар на критики, че служебният кабинет не е успял да спести нищо, а приходите са под въпрос, той заяви, че тези доводи са неубедителни.
„Ние получихме множество необезпечени ангажименти. Какво да направим с „Напоителни системи” примерно? Хората идват и поднасят сметки за 20 милиона. Това, което можахме да направим, е да отделим 4,5 милиона, за да решим една кризисна ситуация”, даде пример той, цитиран от „Фокус“.
Според него кабинетът „буквално гаси пожари“.
„Няма разход, който да е излишен, да е разход в повече, разход поради някакви хрумвания или опити да се печели обществена подкрепа. Точно обратното – всичките разходи, които правим, са неизбежни и крайно необходими – като се започне с преодоляването на последиците от пороите, дъждовете, наводненията и се стигне до опита да се стабилизират отношенията с ЕК. Там ангажирахме 750 милиона, за да възстановим плащанията, за да разчитаме, че на свой ред срещу всеки наш разход ще дойде в обратна посока 3 или 4 пъти повече", заяви Близнашки.
Той смята, че със сигурност ще има допълнителни пари за Здравната каса, защото по думите му положението там е изключително тежко и тази помощ е „от първа необходимост”.
Близнашки коментира, че няма кой друг да предложи актуализация на бюджета и допълни, че мнозинството в следващото Народно събрание ще трябва да си поеме отговорността.
От своя страна, служебният кабинет готвел няколко законопроекта, сред които и за промени в Изборния кодекс, с цел следващият парламент да влезе в нормален ритъм на работа.
В отговор на въпрос дали в проекта за актуализация на държавния бюджет се предвиждат пари за КТБ и банковата система, служебният премиер предположи, че ще има и такива средства.
Близнашки се надява в откровен диалог с ЕК да се стигне до взаимно приемливо решение по казуса с КТБ. Вчера Брюксел обяви, че започва процедура срещу страната ни, защото е допуснала закъснение с изплащането на гарантираните депозити на граждани и фирми в КТБ и ТБ „Виктория“.
„Тази процедура преминава през няколко фази. Сега сме в началната фаза, която е проучвателна, и е много важно какви отговори ще дадем на критичните бележки, които се отправиха към нас. Лично аз тепърва ще се запозная с тази материя, надявам се да успеем да обясним сложността на ситуацията, в която се намираме. Одитът в банката не е завършил, няма и парламент, който да санкционира евентуалните по-нататъшни действия с оглед оздравяването на тази банка, включително и отварянето й”, напомни той.