fallback

Борисов: Служебният кабинет да започне процедура за нов дълг

През януари България може да изпадне в ликвидна криза, заяви лидерът на ГЕРБ

16:01 | 25.08.14 г. 17
Автор - снимка
Създател

Служебното правителство трябва незабавно да започне процедура за нов дълг. Това каза на пресконференция лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

„Пари в държавата няма и не се очертава да има“, коментира Борисов.

Според него в тази ситуация е необходима политическа стабилност и адекватност на всички политически партии, защото след януари 2015 г. страната ще се озове в ликвидна криза.

Според Борисов най-важно сега е "да вържем двата края" до края на 2014 година и да минем 2015 година, за което по думите му се изисква невероятно умение.

Само до края на 2014 година се нуждаем от 4,5 млрд. лева допълнителен държавен дълг, а с плащанията в началото на 2015 година се нуждаем от общо 6 млрд. лева, добави Владислав Горанов, финансов експерт на ГЕРБ и бивш зам.-министър на финансите, цитиран от БТА.

Взимането на дълг от служебния кабинет на практика е невъзможно, защото подобно действие трябва да бъде одобрено от парламента. Обаче 42-то Народно събрание не прие предложението на президента Росен Плевнелиев да му даде правомощия да сключва договори с европейски финансови институции при последваща ратификация от парламента. Мотивът на управляващите за това беше, че така ще се подпише празен чек на служебното правителство.

Борисов призова лидерите на политическите сили да изискат разчети от финансистите си и след изборите на 5 октомври всички заедно да търсят начин за излизане от ситуацията.

„Да се опитаме да търсим как да си спасим държавата. Абсолютно никакво значение няма кой ще е премиер, министър или кой ще е на власт на практика, ако нямаме съгласие в нацията как да излезем от тази криза. Напротив, колкото повече се конфронтираме политически или не искаме да видим цифрите, които ни дават експертите, оставяме държавата вече в непоправимо състояние", коментира той.

Въпросът е дали сега всички политически партии ще имат доблестта да сложат цифрите на масата, смята Борисов.

„Длъжен съм да предупредя да не гласуват за нас, защото действително ще правим тежки реформи и ще се режат плащания. Няма как да се изпълнят Маастрихтските критерии на ЕС за бюджета, защото дефицитът в бюджета вече е над 4 процента и за да паднем под три процента, ще се наложи да се режат разходи“, заяви лидерът на ГЕРБ.

Борисов съобщи, че е възложил на финансовите експерти в ГЕРБ да се напише закон за обединяване на НАП и Митниците.

Менда Стоянова пък обвини бившите управляващи, че са планирали бюджета за тази година „порочно с ясното съзнание за неизпълними приходи и за раздаване на разходи“. Според нея от ГЕРБ са изключително разтревожени от анализа на служебното правителство за финансовото състояние на държавата.

След преглед на ситуацията миналата седмица служебният финансов министър Румен Порожанов съобщи, че ремонт на бюджета е необходим и кабинетът трудно ще избяга от актуализация, която да предложи на следващото Народно събрание.

Служебният премиер Георги Близнашки обаче обяви преди дни, че няма да се стигне до лошия сценарий в държавата в края на годината да няма средства, защото макроикономическите показатели са добри.

Още новини четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:37 | 12.09.22 г.
fallback