Със 117 гласа „за” и 61 „против" Народното събрание одобри на първо четене актуализацията на държавния бюджет. Ревизията беше одобрена с гласовете на депутатите от ГЕРБ и ДПС. Всички депутати от „Коалиция за България” в пленарната зала гласуваха против.
Мая Манолова заяви, че „Коалиция за България” ще обжалва актуализацията на бюджета пред Конституционния съд. Едно от основанията ще бъде нарушението на правилника на Народното събрание с ограничения срок за внасянето на поправки между първо и второ четене.
По предложение на депутата от ГЕРБ Менда Стоянова този срок беше намален до два дни. По правилник между първо и второ четене на законите в Народното събрание обаче трябва да има поне три дни, обясни Манолова.
Депутатите ще разгледат на второ четене предложението за промяна на държавния бюджет и на бюджета на Здравната каса по време на извънредно заседание на парламента, насрочено за 4 август от 14 часа.
В законопроекта за актуализацията на бюджета е предвидено дефицитът да бъде увеличен със 725 млн. лв. (0,9% от прогнозния БВП) до 2,7% от прогнозния БВП. Разчетите за постъпленията от ДДС се намаляват с около 500 млн. лв. (0,6% от прогнозния БВП) спрямо заложените в бюджета за 2014 г. Предлага се и да бъде поет нов държавен дълг до 3,4 млрд. лв. (4,2% от прогнозния БВП) през 2014 г., с което максималният размер на държавния дълг към края на годината да възлезе на 21,2 млрд. лв. (26,3 % от прогнозния БВП). Последното предложение е във връзка с извънредните обстоятелства, породени от поставянето под особен надзор на КТБ.
По време на дебатите финансовият министър в оставка Петър Чобанов обяви, че заради договорените предсрочни парламентарни избори през октомври бизнесът е спрял да работи и бизнес климатът у нас се е влошил. Според него това е една от причините да се иска актуализация на бюджета.
„След като стана ясно, че ще има предсрочни избори, бизнесът спря да работи. Той сне доверието си и индикаторът за бизнесклимата падна“, каза той, цитиран от Dnes.bg.
Чобанов обясни още, че сегашният бюджет не е правен с презумпцията, че ще има предсрочни избори. Той посочи, че фискаленият резерв е увеличен и имаме доверието на международните пазари. „8 милиарда лева, както и да ги броим, са 8 милиарда и те са повече от 4 милиарда“, каза Чобанов.
Той отчете, че икономическото развитие се движи според прогнозите. „Наистина през първото тримесечие имахме 1,4% растеж, вътрешните инвестиции нараснаха с 4,6 процента. Бизнесклиматът се покачваше 7 последователни месеци, но това продължи до края на май“, каза министърът.
По време на дебатите ДПС и БСП си отправиха взаимни упреци за провала на правителството на Пламен Орешарски.
„Не Движението за права и свободи бламира коалицията. Избирателите ви бламираха. Как да продължим да управляваме в тази ситуация?“, обърна се от парламентарната трибуна към социалистите Йордан Цонев, зам.-председател на парламентарната група на ДПС.
Той беше категоричен, че партията му продължава да стои зад правителството и ще го подкрепя до последния му ден. „Не смятаме, че дните на кабинета са били намалени и скъсени от някакви наши действия или бездействия“, каза още той.
"Доскоро атакувахте кабинета, сега сте готови да застанете зад него, искате или не завършвате като последната парламентарна група, която подкрепя това правителство“, отговори Янаки Стоилов от БСП.
Социалистите са категорично против промените в бюджета, предложени от правителството, защото те не са мотивирани. Целта на актуализацията на бюджета е да узакони един грабеж, обясни от парламентарната трибуна председателят на парламентарната група на „Коалиция за България” Атанас Мерджанов.
Мерджанов се противопостави остро на предложението на ГЕРБ да се даде право на служебното правителство да покачи дълга.
„Как да се съгласим да подпишем празен чак на едно правителството, чиято единствена задача трябва да е организирането на честни избори. Цитират ни прецедента от 1997 г., но сега ситуацията не е като тогава, сега служебното правителството смята ли да въвежда валутен борд”, коментира социалистът.
Корнелия Нинова пък посочи, че емитирането на нов заем на международните пазари е почти невъзможно през лятото, защото "през август пазарите не работят". Тя обясни, че няма да има време да бъде подготвена емисия, каквито са исканията на ГЕРБ.
Бивишите управляващи обаче посочиха, че искането за емитиране на нов дълг от 3,4 млрд. лева е за да бъде осигурена стабилността на държавата в случай, че след изборите консултациите за съставянето на ново правителство продължат по-дълго време. Явор Куюмджиев от "Коалиция за България" обаче посочи, че след 5 октомври ще има съставен парламент, а служебното правителство "може да поиска каквото си иска от Народното събрание".