fallback

Орешарски: Бюджетът няма нужда от ремонт, предложих го, за да има мир

Този кабинет и в оставка трябва да работи до 5 август, ако искаме да спазим датата за предсрочните избори, заяви премиерът

08:23 | 21.07.14 г. 18

Премиерът Пламен Орешарски е предложил актуализация на бюджета, за да не създава допълнително напрежение с оглед на политическата ситуация. "Бюджетът няма нужда от ремонт, предложих го, за да има мир", казва Орешарски в интервю за "Стандарт".

Той обяснява, че отчитайки сложната политическа ситуация, постигнатото съгласие по темата между политическите сили и предстоящата смяна на две правителства, едното от които ще работи без парламент, кабинетът е предложил вариант на актуализация на бюджета, засилващ буферите, за да не създава още напрежение. 

„Фискалното изпълнение за първото полугодие не предполага актуализация на бюджета. Рискове до края на годината има, но те са управляеми. Очаквам по-добро изпълнение на приходите през второто полугодие заради въведеното обратно начисляване на ДДС и влизащия в ритъм мобилен фискален контрол, въведен от началото на тази година. Налични са и определени буфери в разходната част”, обяснява Орешарски.

За приходите в бюджета премиерът не вижда проблем, „след като и 2014 г. върви като изпълнение, както последните четири години".

"За първите 6 месеца са около 46% от планираните. Приблизително толкова са били и през последните 4 г. - от 2010 до 2013 г. Дефицитът за полугодието е по-висок в сравнение с този от последните години за същия период, но разликата е изцяло за сметка на авансовото финансиране на европейски проекти. Още в следващите месец-два, когато ЕК възстанови тези суми, ситуацията ще се подобри значително и вероятно ще бъде по-добра от тази в последните години", коментира министър-председателят.

В коментар на икономическите показатели на страната за последната година Орешарски каза, че въпреки политическата криза всички икономически индикатори следвали възходящо развитие до края на май.

"Бизнес очакванията дори задминаха тези от предкризисната 2008 г. Борсовите индекси нараснаха с рекордните за ЕС 40%. Емисията еврооблигации бе най-успешната в новата ни история въпреки разрастващото се политическо напрежение в този период и обявената дата за предсрочни избори. За сравнение - постигнато бе лихвено натоварване от 3,06% за 10-годишни облигации при 4,40% за 5-годишни облигации, емитирани от правителството на ГЕРБ през политически спокойната 2012 г. Това още веднъж показа, че външните пазари ни вярват повече, отколкото си вярваме самите ние”, обобщава премиерът.

На въпрос за ситуацията около КТБ премиерът посочва, че винаги е по-добре да се съхрани една банка със систематично значение, вместо същата да се затвори. "Ще ви върна към 2008 г., когато американският финансов министър Хенри Полсън отказа да подкрепи финансовия гигант "Лемън Брадърс" с аргументи от сферата на моралния хазарт, каквито чуваме и сега. Резултатът бе катастрофа не само за американската финансова система. Заразата се разпространи в целия свят. Цената бе десетки пъти по-висока от усилието да се подкрепи изпадналата в затруднение банка", казва премиерът. 

И допълва, че КТБ е далеч по-скромна банка и не би оказала такъв разрушителен ефект на българската финансова система. "Мисля обаче, че цената на затварянето й ще бъде по-висока в сравнение с изготвените и неприети схеми, при които жизнената част от банката продължава да работи с подкрепата на БНБ, Фонда за гарантиране на влоговете и правителството", смята Орешарски.

"Общественият дебат обаче умело бе насочен към по-големите депозитори и длъжници на банката. Това няма отношение към вариантите за спасяване или затваряне на банката. Виновните, които и да са те, трябва да бъдат санкционирани, независимо дали банката получава или не подкрепа. Продължавам да мисля, че схемата за затваряне на банката е най-скъпа от всички останали варианти", коментира още министър-председателят.

Въпросът ще подаде ли кабинетът "Орешарски" оставка и кога премиерът коментира така: "Този въпрос не го разбирам". И допълва, че политиците са се уточнили за дата за избори - 5 октомври. По негови думи това означава служебен кабинет от 6 август.

"Необходимо е и малко време за президента, за да извърви конституционните процедури, което насочва към дата, която вече обявих - в седмицата, която започва от 21 юли. Кое не е ясно? Този кабинет и в оставка трябва да работи до 5 август, ако искаме да спазим датата за предсрочните избори. Това също е отговорност, колкото и да не ми се иска да заемам тази позиция в настоящия политически хаос", заяви премиерът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:03 | 13.09.22 г.
fallback