Няма нужда от специален закон за КТБ и няма нужда от гарантиране на депозитите над 100 хиляди евро.Няма и никаква нужда от фалиране на КТБ. Такова е мнението на финансиста и бивш народен представител от "Коалиция за България" Георги Кадиев. "Защо никой не задава въпроса къде са миноритарните акционери – те искат ли тя да бъде оздравена? Те са с достатъчно добър бизнес, с достатъчно добри компании и могат да плащат лихвите по кредитите и съответно с тези лихви да бъдат покривани депозитите. Аз мисля, че няма никаква нужда от паника“, заяви Кадиев пред Нова телевизия.
Според Кадиев целта не е просто да бъде срутена КТБ, а да бъдат взети нейните активи, по възможност на по-ниска цена. „Ако се тръгне към ликвидация на банката, бъдете сигурни, че някой много ще загуби и някой много ще спечели“, добави финансистът.
Едно евентуално гарантиране на всички депозити в КТБ от една страна ще успокои паниката. Същевременно обаче с това се създавал лош прецедент, защото на практика държавата трябва да гарантира всички депозити във всички банки. По думите му от това следва, че най-вероятно банките ще станат по-рискови и ще има конкуренция по депозитите, тъй като те знаят, че ако не могат да изплатят депозитите, ще ги замести държавата.
„Според мен това не е добър ход. Няма нужда от специален закон в случая. Това, от което има нужда, е засилване на банковия надзор – единствената сериозна функция на БНБ“, добави Кадиев.
Финансистът разкритикува остро поведението на Българската народна банка (БНБ) в кризисната ситуация около КТБ и ПИБ.
„Банковата криза показа, че БНБ не умее да управлява кризи. Поведението ѝ показва и некомпетентност. А ако умеят, а не искат, тези хора са за затвор. Защото тяхната роля е да пазят банковата система. Направиха няколко поредни грешки, мълчаха една седмица при първите скандали около Корпоративна търговска банка (КТБ), после се ангажираха по съвсем друг начин с Първа инвестиционна банка (ПИБ) – защо с едните така, а с другите иначе? Предложиха затвор за финансови анализи на банки – никога не съм виждал такова нещо, аз това работя. Заговориха за „добри и лоши активи“ - няма такова понятие, има добри и лоши кредити“, възмути се в ефира на Нова телевизия Кадиев.
Същевременно той разкритикува и непоследователната позиция на водещите политици. "Всеки ден има нова версия. Първо, парите се местят в „Креди Агрикол“ и банката се отваря на 21 юли. После това се промени. След това обявиха, че ще има специален закон, после - че няма да има. Вчера се разбира, че са се разбрали да има специален закон. Учуден съм от поведението на ГЕРБ – ето я непоследователността. Дано колегите от БСП вземат решение срещу този закон", добави още той.
Всичко по темата четете тук
Свързани компании: