Бившият европейски депутат Ивайло Калфин препоръча да потърсим методологична помощ от ЕС, за да бъде върнато доверието в надзора на банковата система.
Независима комисия с експерти от Европейския банков надзор и Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да анализира „действията на институциите в България, на КТБ, да види къде са пропуските в процедурите, в законодателството, за да се случи това нещо, и да даде препоръки”, заяви той в ефира на БНР.
България има интерес от въвеждането на Европейския банков надзор, коментира още Калфин и припомни, че макар и с известни колебания, страната ни подкрепи създаването на този европейски орган.
„За съжаление той все още не работи за българските банки, защото са много малки”, допълни Калфин и обясни, че смисълът на Европейския банков надзор е да се уеднаквят практиките на банковия надзор. Ролята му е, ако се появи проблем в някоя търговска банка, той да бъде спрян преди да стане системен проблем в икономиката, допълни още той.
Калфин припомни, че преди две години Българската народна банка е била против страната да подкрепи идеята за създаването на единен надзор в ЕС с мотива, че нашият банков надзор работи перфектно, а в Европа стават проблеми с банките.
В Европа има различни проблеми с банките – отпуснати лоши кредити, рискови операции на брокери, но това, което се случи с КТБ е невероятно, определи още бившият евродепутат.
Очевидно е, че „нещо не е сработило в системата за банков надзор”, така че са бъде допуснато изчезването на кредитните досиета и изнасянето на суми в брой в чували, допълни той.