Няма нужните буфери в бюджета и без актуализация няма да се мине, прогнозираха в ефира на „Нова телевизия“ депутатът от ГЕРБ Менда Стоянова и напусналият преди седмици парламента Георги Кадиев. Двамата бяха категорични, че подписването на предпазно споразумение с Международния валутен фонд (МВФ) е необходимо, за да "има кой да ни надзирава".
Здравната каса е недофинансирана и липсват около 500 млн. лева за нормалното функциониране на системата. Има и сериозно изоставане на събирането на приходите, обясни Георги Кадиев.
Менда Стоянова припомни, че при изготвянето на бюджета за 2014 година управляващите са заложили 2 млрд. лева повече приходи спрямо 2013 година. Срещу тези приходи са заложени и 2 млрд. лева повече разходи.
„Отчетът към 31 май показва, че приходите са минус с 30 млн. лева. Само данъчните приходи са с 246 млн. лева повече, но направете сметка 2 млрд. лева къде са. Разходите са с 900 млн. лева повече към 31 май спрямо същия период на миналата година“, заяви Менда Стоянова.
Изхарчено е толкова, колкото е предвидено, обясни от своя страна Георги Кадиев и допълни, че проблемът е, че приходите са по-малко. Една от причините за лошата събираемост е лошото планиране по месеци, смята той.
Бившият депутат от „Коалиция за България“ посочи за пример плановия ремонт в „Лукойл Нефтохим“. В Агенция „Митници“ са знаели за него, но в плановете за приходите той не е отчетен и съответно събраните приходи от ДДС са със 100 млн. лева по-малко от очакваното.
Според Менда Стоянова причината за недобре разчетените приходи е желанието да се „харчи предизборно“. Тя допълни, че дори и приходите да се увеличат към края на годината, минималната „дупка“ в бюджета ще бъде 1 млрд. лева. „Към нея трябва да бъде добавена дупката от НЗОК, която трябва да бъде запушена веднага и не може да се чака“, каза още председателят на бюджетната комисия в 41-то Народно събрание. Тя припомни, че освен дефицита в Здравната каса има и неразплатени средства на болниците, чийто размер обаче „никой не знае колко е“.
Менда Стоянова посочи и още потенциални опасности за бюджета – спрените пари по еврофондовете. Проектите се изпълняват със средства от бюджета, обясни още тя.
С актуализацията на бюджета ще бъде увеличен дефицитът и един от вариантите е да се излезе на капиталовите пазари – външни и вътрешни, и да се трупа дълг, допълниха експертите. Кадиев обясни, че трябва да се направят и някои съкращения на разходите.
Една от възможностите например е да се намалят средствата, разплащани по публичната инвестиционна програма, чийто бюджет е 500 млн. лева. Част от дефицитите на НЗОК пък могат да бъдат прехвърлени в бюджета за 2015 година, както е било направено през тази година, посочи още бившият депутат.
За Менда Стоянова подобно съкращаване на разходите обаче е "нож с две остриета". "Това правителство ще закърпи бюджета, но по тези програми са сключени договори, Агенция "Пътна инфраструктура" вече прави поръчки за тези пари", обясни още тя.