fallback

Йордан Цонев предлага ограничаване на обхвата на закона за офшорките

Текстовете да важат не за свързаните, а за контролираните от офшорки дружества, предлага депутатът от ДПС

09:47 | 26.06.14 г. 5

Ограничаване на обхвата на Закона за икономическите и финансовите отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, свързаните с тях лица и техните действителни собственици предлага депутатът от ДПС Йордан Цонев.

В проект за промени в „закона за офшорките” депутатът предлага нормативният акт да важи само когато дружествата, действащи у нас, се контролират от лица или фирми, регистрирани в зони със специален режим, а не само да са свързани с такива фирми.

Сега действащите разпоредби се отнасят и до фирми, които извършват дейност на територията на страната и имат незначителна свързаност (дори и с 1 акция) с офшорна компания. Ограниченията важат и фирмата да няма свързаност с офшорна компания, но е под общ контрол с такава компания, дори и да няма отношения с извършваната в България дейност на дружеството.

В подобни случаи може да се стигне до ограничения и пречки за чужди инвеститори да влязат в страната без да има реална икономическа полза за страната, пише авторът на промените в мотивите към законопроекта.

По тази причина и предложението е замяната на термина „свързани лица” с „контролирани от тях лица” в списъка с ограниченията по чл. 3 от закона. Въведено е и определение за „контрол” по смисъла на Търговския закон. С проекта се предлага въвеждане на прагове, под които забраните в закона няма да се прилагат.

Предлаганият праг е „квалифицирано дялово участие“ по смисъла на специалните закони – Закон за кредитните институции, Кодекс за застраховането, Кодекс за социалното осигуряване, Закон за пазарите на финансови инструменти, Закон за дейността на колективните инвестиционни схеми и на други предприятия за колективно инвестиране и Закон за платежните услуги и платежните системи. В специализираните закони праговете са различни, като най-ниският първоначален праг във всички закони е 10%, обяснява Йордан Цонев.

В проекта на Цонев са добавени и идеите на Георги Кадиев, подкрепени от депутатите от БСП Таско Ерменков и Петър Мутафчиев, за още две ограничения за дейността на офшорките у нас – за сключване на договори с държавата и общините, както и с държавни и общински дружества.

Компании, регистрирани в офшорни зони няма да могат да придобиват сертификати за инвестиция клас А, клас Б или клас В, както и да бъдат определяни като приоритетни инвеститори по силата на Закона за насърчаване на инвестициите, е включено в проекта за промени.

Проектът на Цонев предлага и ограничен достъп до регистъра на офшорните дружества, действащи в страната. Тези дружества ще бъдат регистрирани в Агенцията по вписванията, но достъп до регистрите ще имат само други офшорни компании, Националната агенция за приходите (НАП), ДАНС или специализираните регулаторни органи.

Получената информация ще се ползва само за целите на осъществяваната от тях дейност, е записано още в проекта.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:24 | 06.09.22 г.
fallback