Плавно намаление на бюджетния дефицит, запазване на осигурителните и здравни вноски, но увеличение на максималния осигурителен доход и активно подпомагане на хората в неравностойно положение за намиране на работа е записано в средносрочната бюджетна прогноза, приета на заседанието на Министерския съвет днес.
От заложените цифри се вижда, че през 2015 година очакваният бюджетен дефицит ще бъде в рамките на 1,5% от брутния вътрешен продукт, през 2016 година – 1,1%. Така до 2017 година бюджетният дефицит ще намалее до 0,9 на сто, сочат прогнозите, публикувани от правителствената пресслужба.
През посочения период ще бъде запазен размерът на вноските за социално и здравно осигуряване. В същото време обаче ще бъде увеличен размерът на максималния осигурителен доход за всички осигурени лица. Така за 2015 година той ще бъде повишен до до 2 600 лева, 2 800 лева за 2016 година и 3 000 лева за 2017 година. В момента максималния осигурителен доход е 2 400 лева.
Правителството посочва, че приоритет на социалната политика за трите години ще бъде повишаването на жизненото равнище на населението. Затова и продължават мерките за подпомагане на групите в неравностойно положение да намерят работа, както и на програмата „Гаранция за младежта”.
По отношение на пенсионната политика ще продължи прилагането на швейцарското правило за осъвременяването на пенсиите. В средносрочната бюджетна прогноза за периода 2015-2017 година се предвижда заделянето на резерв за социални мерки в размер на 100 млн. лева за обезпечаване на допълнителни великденски и коледни добавки към пенсиите.
Средствата от ЕС ще продължат да подкрепят развитието на ключови национални политики и чрез тях ще бъдат финансирани програми от сектори с пряк ефект върху растежа, заетостта, доходите, конкурентоспособността и публичната инфраструктура.
Целта на средносрочната бюджетна прогноза е да представи визията на правителството за финансово обезпечаване постигането на основните цели и изпълнението на мерките, заложени в програмата „Държавност, развитие, справедливост – икономически и социални приоритети на правителството на Република България”, припомнят още от пресцентъра на Министерския съвет.
Придържайки се към националните приоритети от правителствената програма, прогнозата осигурява условия за постигане на дългосрочен икономически растеж, като политиката на правителството ще продължи да бъде насочена към подобряване на бизнес средата, повишаване на заетостта, ограничаване на безработицата и намаляване на административната тежест.