Таванът на лихвите по кредитите няма да реши проблема с бързите кредити, заяви депутатът от „Коалиция за България” Румен Гечев в предаването "Денят започва" по БНТ. Според него в Закона за потребителските кредити не се регулират таксите, така че фирмите за бързи кредити могат да въведат нови или да повишат съществуващите такси и така „цената на кредитите ще остане същата”.
Припомняме, че преди дни депутатите решиха, че годишният процент на разходите, в които се включват таксите и лихвите, не може да бъде по-висок от пет пъти размера на законната лихва по просрочени задължения в левове и във валута, определена от правителството, т.е 50,5% от изтеглената сума.
Късно снощи парламентарната група на БСП са взели и решение да не се иска прегласуване на този т. нар. таван на лихвите по кредити от 50,5%, каквито бяха настроенията по-рано през седмицата. „Чисто хипотетично обаче не можем да изключим възможността друга парламентарна група да поиска прегласуване”, обясни Гечев.
Очаква се днес депутатите да гласуват и последните текстове и така законът да бъда приет окончателно на второ четене.
Гечев обясни, че бюджетната комисия и вносителите на промените в Закона за потребителския кредит не са предлагали таван за кредитите, защото опитът в Европа е показал, че не е ефективен.
„Сравнителни анализи показват, че когато има таван се създават проблеми за най-бедните, защото се ограничава достъпът им и до бързи кредити”, допълни депутатът.
По тази причина и идеята на авторите е била да има лицензиране на дейността на фирмите за бързи кредити, а не както досега режим на регистриране, както и минимален капитал от 5 млн. лева. В доста европейски държави това е решило проблема с фирмите, които перат пари, коментира депутатът.
Гечев обясни още, че промените в законодателството в тази сфера са заимствани от Европа и беше сигурен, че те ще заработят и у нас. Депутатът е поел ангажимент днес в пленарната зала да предложи новите правила да влязат в сила до 1 месец след приемането на закона, а не както е записано в проекта – 3 месеца.
Законът няма обратна сила, т.е не важи за кредити, изтеглени преди текстовете да влязат в сила. Гечев обаче препоръча кредитополучателите да прегледат договорите си и ако там липсва клауза за наказателна лихва при предсрочно погасяване например, те спокойно могат да рефинансират своя кредит.