Промените в Закона за потребителския кредит не решават един от сериозните проблеми – лихвите по т.нар бързи кредити, коментира в ефира на Нова телевизия председателят на Сметната палата Валери Димитров.
Според него повече регулации в сферата като например следене на капиталовата адекватност на институциите, отпускащи бързи кредити, не помага за намаляване на „лавинообразно растящите лихви”.
Проблемът бил свързан с прекомерната свобода на договаряне, допусната в Закона за задълженията и договорите.
„Нужно е антилихварско законодателство”, заяви Димитров, който е автор на повечето банкови закон в страната, изготвени през 90-те години, включително и Закона за БНБ и основата за въвеждането на валутния борд.
Той коментира, че проблемът с лихвите на бързите кредити би могъл да бъде решен с въвеждането на предел на лихвите. Припомняме, че тази възможност беше многократно коментирана от авторите на проекта за промени в закона за кредитите, но в крайна сметка при внасянето му в деловодството на Народното събрание подобни текстове липсват.
Днес Валери обясни, че в момента цената на кредитите се движи между 24 и 25%. Под "цената на кредита" се разбират всички разходи, които правят потребителите при обслужването на кредитите – лихвата, таксите и т.н. по кредита.
„В диапазона над 25% до 60-70-80% може да бъде избрано ниво, над което цената по кредита да бъде обявена за частично нищожна”, допълни още Димитров.
Много важно при „лихварските” закони е и да се направи така, че с вноските първо да се погасява главницата, а след това – лихвите и таксите, обясни още Димитров и допълни, че е дал своята концепция за промяна на законодателите. „Беше ми благодарено за материалите, които изпратих, но дотук”, обясни той.