Наредбата за движението на стоките с висок фискален риск ще доведе до увеличаване на приходите в държавната хазна от данък общ доход с близо 200 млн. лева., прогнозира зам.-финансовият министър Людмила Петкова по време на пресконференция във финансовото министерство.
Тя представи механизмите на новите наредби за осъществяване на фискален контрол – за стоките с висок фискален риск и за контрола, осъществяван от митническите органи върху средствата за измерване и контрол на акцизни стоки.
Общо 2237 проверки за стоки с висок фаскален риск са направили органите на Националната агенция за приходите от началото на годината. За 172 превозни средства е имало съмнения, че превозват рискови стоки и им е поставено техническо средство за контрол.
Днес стана ясно, че в следващите дни официално ще заработи и новата Наредба за специфичните изисквания и контрола, осъществяван от митническите органи върху средствата за измерване и контрол на акцизни стоки. Агенция „Митници“ ще проверява въвеждането, производството, складирането и извеждането на акцизните стоки, но не и междинните контролни пунктове, обясни още Петкова.
Тя уточни, че до изготвянето законодателните промени се е стигнало след внимателен анализ, който е показал, че целите и задачите в старата наредба от 2010 година не са били изпълнявани. Според нея старата наредба е била и в тежест за бизнеса, който е трябвало да инвестира прекалено много средства в закупуването на уреди за контрол.
„Бизнесът преди е имал изключително високи разходи, за да се преведе в съответствие със старата наредба. В голяма част от обектите на икономическите оператори, закупените пломби, уреди и други средства за контрол се оказват изцяло ненужни. В някои случаи, за да се монтират уредите дори се е стигало до промяна в производствения процес. Всичко това е било в тежест“, уточни Петкова.
С новата наредба се създават ясни правила, както за икономическите оператори, така и за митническите органи. С въвеждането ѝ не се предвиждат допълнителни разходи за уреди, пломби, софтуер нито за Агенция "Митници", нито за икономическите оператори.
Очаквайте още подробности за начина на действие на новите наредби