Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) не може да поеме от януари новите заболявания, включени в Наредба 40, заради липса на средства, стана ясно след днешното заседание на Надзорния съвет на касата.
Засегнати ще бъдат клиничните пътеки за радиохирургия на онкозаболявания, детско-юношеската гинекология, хирургичното лечение на деца до 1 година с вродени аномалии, пренаталната инвазивна диагностика на бременните и пациентите с невромускулни заболявания, съобщава bTV.
От касата ще поискат среща със здравния министър, на която да обсъдят ситуацията. Има идея и за създаване на работна група, която да изчисли колко са засегнатите пациенти и колко средства са необходими за тяхното лечение.
По време на заседанието Надзорният съвет е взел решение да освободи 5% от резерва за непредвидени разходи. Така средствата за клинични пътеки ще бъдат увеличени с малко под 14 млн. лева.
Беше приета и "Методика за определяне на списък с населени места - практики с неблагоприятни условия на работа за изпълнителите на първична извънболнична дентална помощ за 2014 година", допълва БТА. Текстовете предвиждат отпускането на допълнителни средства за специалистите по дентална медицина, работещи в отдалечени места.
Досега такива допълнителни средства за работа при неблагоприятни условия получаваха само лекарите от извънболничната медицинска помощ, припомни председателят на Надзорния съвет на касата Людмила Петкова.
Същевременно омбудсманът Константин Пенчев алармира, че промени в наредбата за пределяне на основния пакет от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, направени миналата година, нарушават правото на пациентите на достъп до иновации и персонализирано лечение.
С промяна се въведе изискването касата веднъж годишно да извършва анализ на включените през годината в Позитивния лекарствен списък нови международни непатентни наименования на лекарствени продукти, като за тях ще се плаща от началото на следващата година.
Пациентски организации обаче се опасяват, че НЗОК ще заплаща с едногодишно закъснение новите лекарства за лечение на онкологични заболявания, като по този начин се забавя достъпът на болните до нови терапии и закъснението може да е фатално за тях.
От здравното министерство по-късно увериха, че няма опасност пациенти да останат без лечение.