Емитирането на близо 3 млрд. лева заем след европейските избори няма да увеличи дълга, защото с тези средства ще бъдат връщани стари задължения на държавата. Това обясни в ефира на Нова телевизия председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Йордан Цонев.
Според него няма промяна в намеренията на правителството, защото в бюджета са предвидени заеми за общо 4,4 млрд. лева за цялата 2014 година.
Той посочи още, че заемът в размер на 1 млрд. лева, който бе изтгелен при актуализацията на бюджета, също е бил насочен към връщане на стари дългове, а не е бил похарчен за социални плащания. Това доказвала и статистиката - към февруари 2013 година общата задлъжнялост е била 14,4 млрд. лева, а в края на тази година - 14,1 млрд. лева, въпреки тегления милиард, обясни още Цонев.
Депутатът от ДПС коментира още и изкупните цени на тютюна и посочи, че държавата ще работи в три насоки за защита на производителите. Това са възстановяването на държавните оценители на тютюна и контрол върху изпълнението на договорите между производители и прекупвачи.
Цонев допълни, че за него има явни доказателства за картел между шестте фирми, които изкупуват тютюна и те са забавили началото на изкупната кампания. Причината за това е увеличението на държавните субсидии за бранша с 40%, или почти 30 млн. лева. Очакванията на прекупвачите са били, че производителите няма да излязат на протест заради по-ниската изкупна цена, при положение, че получават по-висока субсидия от държавата.
Спирането на действието на този картел ще бъде третата насока на правителството в помощ на тютюнопроизводителите, посочи още народният представител.
Цонев отхвърли информацията, че правителството готви скандална промяна в закона, предвиждаща забрана на продажбата на цигари в магазини и бензиностанции, а само в специализирани търговски обекти. Според него, ако има промяна в режима, то тя ще бъде насочена към намаляването на продажбите на цигари без бандерол.
Идеята, която лансира Цонев, бе за въвеждане на специални отчети за акцизните стоки и възможност Националната агенция по приходите, а не само Агенция „Митници”, да може да проверява продажбите на тези стоки.