Държавните дружества изпълняват изискванията в наредбата и диверсифицират банките, в които държат средствата си. Крайният срок, в който трябваше да отговорят на изискванията, изтече на 8 декември и данните още се анализират. Мерките засягат 234 компании с държавно участие.
Според данните на Даниела Бобева към края на ноември нетните експозиции на държавните дружества в една банка са намалели от 47,05% към края на март до 22,67%. „В момента няма банка с по-голяма нетна експозиция”, допълни вицепремиерът. Тя отказа да коментира конкретни имена на банки.
Постановлението се изпълнява, въпреки някои проблеми, отчете още Бобева. Те били свързани основно с дългосрочните договори, които са имали търговските дружества. При предсрочното им прекратяване те са претърпели загуби. В Министерския съвет обаче няма информация в какъв размер са те.
Имало е и проблем при тълкуването на правилата – управителите на фирмите не са знаели кой закон да приложат при избор на нова банкова институция.
Въпреки процедурата и засегнатите банки остават стабилни, коментира още вицепремиерът.
Тя отказа да коментира дали правилата могат да се избегнат с помощта на овърдрафт в последния ден на тримесечието, което реално ще намали експозицията на фирмата в банката. Така реално се заобикалят правилата, но Бобева беше категорична, че не е проблем на правителството, а на самите предприятия. Представителите на държавата в тях трябва да следят за изпълнението на правилата, допълни вицепремиерът.