fallback

Дебатът за необлагаемия минимум завладя социалните мрежи

Планираният ход бе определен от множество експерти като първата стъпка към премахване на пропорционалното подоходно облагане

09:36 | 20.11.13 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Първата стъпка към премахване на пропорционалното подоходно облагане. По този начин множество експерти определиха представената от председателя на парламентарната бюджетна комисия Йордан Цонев идея работещите на минимална работна заплата (МРЗ) да получат обратно в края на годината изчисления и внесен в хазната данък върху доходите, след като вчера представители на управляващата коалиция оповестиха плановете си да извършат корекции в проекта за Бюджет 2014 между първо и второ четене. Темата предизвика и значителен брой коментари и в социалните мрежи и форумите.

Част от дискутиращите видяха в мярката възможност за понижение на средната работна заплата в страната. Според тезата голям брой от хора ще прибегнат до осигуряване на МРЗ, като останалата част от сумата ще бъде изплащана "под масата". Освен това социалната справедливост получаващият 340 лева да не плаща данък, а този, който взима 350 лева, да бъде облаган, ще бъде нарушена.

Според друга част от дискутиращите обаче въвеждането на необлагаем минимум не е премахване на плоския данък. По думите им многократно е било изтъквано без някой да е успял да го опровергае, че подобна екзотика като плосък данък без необлагаем минимум освен в България има единствено в Грузия.

Логично, дебат предизвика и точната формулировка на термина "плосък данък". Широко разпространената теза включва наличието на единична ставка (в случая на България – 10%), която не е диференцирана по никакъв начин що се касае до отделните социални групи.

По думите на част от дискутиращите обаче има наличие на плоско облагане и при планираната модификация с необлагаемия минимум, тъй като ставката отново е една, но просто дадена социална прослойка е освободена от нея.

Подкрепяте ли идеята държавата да възстановява данъка върху минималната заплата?

Да
Не
Не мога да преценя
Общо 3764 гласа
Особено активен в коментарите по въпроса бе икономистът Владимир Каролев. По думите му планираната от управляващата коалиция мярка не може да бъде определена като социална. „Социално е да идеш и да дадеш в дом за възрастни хора 10% от месечния си доход. Не е социално приятелите ти политици да пратят полицията да заплаши съседа под заплаха от затвор да даде 10% от неговия доход на този дом, за да гласуват възрастните хора ти да станеш кмет. Това е лицемерие. Не казвам, че трябва да разтурим от утре всичко солидарно в държавата, но дългосрочната цел трябва да е социално общество в либерална държава“, отбеляза експертът.

Противоположната теза бе застъпена от икономиста и преподавател в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) проф. Боян Дуранкев. По думите му европейските политики изключват плоското облагане и включват значително по-сериозни облекчения за по-бедните и по-сериозни данъчни тежести за по-богатите. "Това е много малка, но първа крачка в тази посока към Европа".

"Няма да се облагат само тези, които са с 340 и по-малко лева крайни доходи месечно. Приходът ще бъде с 6,8 млн. лева по-малко, при положение, че 200 000 души ще получават такава заплата от 340 лева догодина. Това означава, че в хазната месечно ще има с 6,8 млн. лева по-малко по линия на данък общ доход, което е троха за бюджета”, заяви още проф. Дуранкев.

Заявката за промени в данъчното облагане продължава да провокира коментарите на експерти и граждани в социалните мрежи. Това е и причината екипът на Investor.bg да попита – как възприемате плана за въвеждане на необлагаем минимум? Стъпка в правилната посока ли е това или ще създаде допълнителни проблеми за събираемостта на данъчните приходи?

Вашите мнения очакваме както в коментарите под материала, така и на info@investor.bg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:14 | 14.09.22 г.
fallback