fallback

Големият брой неосигурени е основната заплаха за здравната система*

Парите от здравните вноски догодина ще отиват само за здраве, гарантира председателят на здравната комисия Нигяр Джафер

15:30 | 12.11.13 г. 7

Бюджетът на Националната здравоосигурителна каса (НЗОК) е изпълним, коментира по време на дебатите в Народното събрание председателят на здравната комисия Нигяр Джафер. Според нея за първи път парите от здравните осигуровки ще останат за здраве и така системата няма да е донор на държавния бюджет.

Разчитаме на добрата работа на приходната агенция, коментира още тя и посочи, че за първи път касата ще трябва да се справя "без един лев резерв".

Спрямо миналата година бюджетът на касата се увеличава със 113 млн. лева, коментира още Джафер. Тя посочи, че това увеличение се отнася до различни дейности, но ще има повече пари за медицински устройства и лекарства. Факт е обаче, че парите за болничната помощ намаляват с 200 млн. лева.

Огромен риск за здравната каса е броят на неосигурените – през 2007 година те са били 700 хил. души, а от средата на 2011 година прескачат психологическата граница от 2 млн. души. „Толкова са и сега“, допълни тя.

Джафер посочи още и че липсва реформа в сектора, което също е голям риск.

От последвалите дебати стана ясно, че ГЕРБ не одобрява разпределението на средствата от бюджета на НЗОК и той няма да доведе до по-добро здравеопазване. Даниела Дариткова отхвърли обвиненията, че правителството на Бойко Борисов е "одържавило" здравната каса.

Тя посочи, че подобни действия се предвиждат и за следващата година - 104 млн. лева за предоставящите медицинска помощ ще бъдат получени при изготвянето на здравна стратегия. Средствата от осигурителните вноски също ще бъдат разпределяни по стратегия, която ще бъде изготвена от здравния министър и гласувана в Министерския съвет до 1 януари 2014 година. 

Според нея в момента се изготвя и стратегия "на тъмно", която ще определя броя на болничните легла по регионите. Така се получава "напасване" на болничната помощ към бюджета, смята тя.

Дариткова обясни и защо болниците са имали осигурени средства само за първите 10 месеца на годината. "Средствата за болнична помощ бяха разделени на десет, а за последните два месеца на годината се отблокират средства от оперативния резерв на касата. Винаги е било така.", категорична беше тя и допълни, че в момента обаче не е ясна процедурата как ще се финансират болниците догодина. 

Дариткова коментира още, че сегашните управляващи нямат нито визията, нито волята за нови решения в сферата на здравеопазването.

Депутатът от ГЕРБ Кирил Добрев се фокусира върху предвидените по-малко средства за болничната помощ спрямо миналата година. Според него намалението ще съсипе болниците и призова парите да останат поне колкото през 2013 година. 

Галина Георгиева от ГЕРБ пък постави въпрос за статута на съдебната медицина. Според нея в момента тя съществува благодарение на "добрата воля на директорите на болниците". При намаляването на парите в болничната помощ обаче могат да застрашат съществуването на съдебните медици, предупреди тя и призова за дебати как ще бъде решен този проблем. 

Бюджетът не обещава разкош, коментира от своя страна депутатът от "Коалиция за България" Мая Манолова. Причината за това е, че от ГЕРБ са "източили до капка" резерва на НЗОК. Тя посочи справка от Българската народна банка, че към 31 декември 2010 година в текущата сметка на НЗОК салдото е занулено. Ден по-рано БНБ е направила превод от сметката на НЗОК към държавния бюджет, като сумата е в размер на малко над 1,41 млрд. лева. 

"Това е честният бюджет по отношението на българските лекари, българските пациенти и българските граждани", определи още Манолова. 

"Това е бюджет на празните обещания", контрира обаче Десислава Атанасова. Тя посочи, че дефицитът на касата се увеличава, като допълни и че няма яснота как ще бъдат финансирани болниците от 2014 година. 

Емил Райнов от "Коалиция за България" пък посочи данни, че през юли 2009 година задълженията на болниците са били 39 млн. лева, докато в края на тази сумата вече е 600 млн. лева. 

По искане на бившия министър на здравеопазването Десислава Атанасова в залата бяха поканени управителят д-р Румяна Тодорова и д-р Динчо Генев –  подуправител на НЗОК. В залата обаче не присъстват повечето депутати от ГЕРБ, които напуснаха залата още докато се обсъждаше бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО).

Причината групата на бившите управляващи да напуснат залата беше информацията за безредици и насилие около сградата на парламента. 

Бюджетът на НЗОК също ще бъде гласуван на първо четене на 13 ноември.

Докато в залата течаха дебатите по бюджета на НЗОК, всички присъстващи в парламента депутати на ГЕРБ се наредиха пред журналисти около трибуната за изявления в кулоарите.

Томислав Дончев прочете декларация, а депутати от групата показваха снимки на ранени протестиращи в ръце.

Парламентарната група на ГЕРБ поиска премиерът Пламен Орешарски да дойде в парламента с оставката на правителството, за да успокои напрежението в обществото.

"Ние, народните представители от ПГ ГЕРБ, се обръщаме към депутатите от БСП, ДПС и "Атака" с призив да успокоят общественото напрежение и да предотвратят насилието, което се случва пред сградата на парламента", заяви Дончев.

"Прекратете погазването на демокрацията, не погазвайте границата, отвъд която има само хаос и омраза. Свободата на изразяване на мнението е гарантирана от Конституцията. Длъжни сме да пазим Конституцията и гражданските свободи", настоя той.

"Призовавам премиерът Пламен Орешарски да дойде в парламента с оставка на правителството. Нека всички народни представите сме готови да сторим същото. Днес това е единственият път към мир и успокояване на ситуацията", категоричен бе той, съобщи Dnes.bg.

В заключение депутатът от ГЕРБ призова полицаите да се държат с протестиращите като с децата си, а самите демонстранти да не се се поддават на провокации.

* Допълнена към 16.15 часа с декларацията на ГЕРБ

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:55 | 13.09.22 г.
fallback