IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Банките ще определят лихвите по кредитите по един и същи модел

Някои банки са определяли лихвите „колкото им трябва, за да поддържат свръхпечалба“, убеден е икономистът Румен Гечев

10:57 | 31.10.13 г. 56
Банките ще определят лихвите по кредитите по един и същи модел

“Държавата не увеличава и не намалява лихвите, тъй като сме в пазарна икономика и те трябва да се формират при пазарни условия. Това, което искаме да променим в действащите закони, е да направим формирането на лихвите да стане по-пазарно“, съобщи в ефира на „Нова телевизия“ депутатът от „Коалиция за България“ Румен Гечев.

Той обясни какви промени в нормативните актове планира правителството в тази насока. На първо място при определянето на лихвата всяка търговска банка добавя един компонент, определян от Кредитния съвет на съответната институция. „Всяка търговска банка по собствено усмотрение определя величината на този компонент“, коментира „червеният“ депутат.

Такъв подход в Европа няма, допълни Гечев и посочи, че лихвите ще бъдат формирани по „европейски механизъм“. Един от вариантите е лихвите да се определят спрямо индекса LIBOR или EURIBOR, обясни още той. Друг вариант е да бъде взет индекса СОФИБОР (определян от БНБ – бел.ред) или комбинация от индекси.

Според Гечев това ще намали стойността на лихвите, защото в момента те не се определят на пазарен принцип.

В момента някои от банките определят лихвите по кредитите „колкото им трябва, за да поддържа свръхвисока печалба“, категоричен беше още икономистът. Той  допълни, че банките трябва да работят на печалба, защото са бизнес организация.

С промените всички банки ще определят лихвите си по един и същи модел, но лихвените проценти ще бъдат различни, защото има пазарна конкуренция, убеден е Румен Гечев. Кредитният съвет вече няма да решава каква ще е стойността на компонента, определян досега.

Що се отнася до хората, които не могат да плащат вноските по кредитите си и са ипотекирали единственото си жилище, правителството предвижда защита чрез механизъм за продажба на жилището, спазвайки пазарните принципи, обясни още Гечев.

В момента оценката се прави от съдия – изпълнител. „Жилището може да има пазарна оценка 100 хил. лева, а той да го оцени на 47 хил. лева и да го продаде веднага“, смята още депутатът. „Банките гледат бързо да си възвърнат чуждите пари, които са дали на кредит и си връщат разликата от кредитополучателите“, допълни Румен Гечев, но посочи, че опрощаване на кредити не може да има.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:58 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

36
rate up comment 9 rate down comment 0
absfresh
преди 11 години
Просто трябва да се приеме, че има по-нискоинтелигентни хора и закона така да се направи, че да ги брани.В крайна сметка, кой ще предполага, че БАНКАТА, този синоним на стабилност, ще те *** и краде като квартален апаш. А и това дето измислиха, БЛП и си викаш, ОЛП, по-близко от юрибор примерно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 3 rate down comment 0
Crux
преди 11 години
Ами затова се тегли кредит с лихва, която е зависима от EURIBOR, а не от БЛП баМката. Ама българинът не обича да чете какво му дават да подписва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 4 rate down comment 1
SS-23
преди 11 години
Няма отърване - там е система и да гръмнеш някой нищо няма да направиш =============Абе ние да си "разчистим сметките" с него, пък нека...."нищо да му няма"!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 9 rate down comment 0
data
преди 11 години
*** това стана с съгласието на Регулатора "Българска" Народна " Банка . Те банките не просто минаха през просото - договориха се да го направят с тоя дет трябваше да регулира !!!!!!!!!!1
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 8 rate down comment 0
absfresh
преди 11 години
Ранните години 2004-2006 банките двали кредит на ерибор + надбавка, като започна кризата 2008-а ЕЦБ смъкна лихвата до по 1% и нашите се принудиха да смъкнат вноските на хората на по 2-3-4 % и се стигна до абсурди.Реален случай. Поръчва се на служители в банката да прозвънят наред всички на юрибор основа и да им предложат понеже са изрядни служители по 1-2 вноски безплатно или просто 1-2 празни месеца, щото е криза да си стъпят на краката. Малко по-неинформирани граждани се навиват, викат ги в офиса на банката , дават им документи да преподпишат с 2 месеца гратис в тях, но вече документите са с ЛПБ и след 2 месеца от 3% лихва на 8%.И това по ипотечен кредит са измения с по 30-40-50% от вноската. Мрънкат хора, ама не, банката им казва, криза е, сори. Нищо, че са били защитени.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 16 rate down comment 0
absfresh
преди 11 години
Другото, което недоумявам, как така закрепостиха хората към ипотеките. В САЩ ипотеката си върви с жилището има си даунпеймънт 20% примерно. Ако спреш да плащаш банката взема жилището. Какво го прави си е нейна работа.В бг, взема жилището, дава го на ЧСИ, който си набухва там 20-30% такси и комисионни отгоре (на изуст го казвам този процент, нямам идея) после го продава на 50% от стойността и човека хем няма жилище, хем дължи 50%Е за какво е този отдел кредитен риск, нали точно да изчисли кредиспособността на длъжника. Българската банкова система е тотално беззаконие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 11 rate down comment 0
absfresh
преди 11 години
Никой не говори да теглиш кредит и да не го връщаш. Все едно повечето не живеете в БГ.Става дума, че теглиш кредит на 6% и банката след 3 месеца решава през 2 месеца да ти вдига лихвата с по 0.25% и така примерно 4-5-6 пъти. Всички банки си добавиха някаква компонента ЛПБ - лихвен процент на банката, според който трябва да изчисляват и кредитния процент и депозитния. Но се събират на среща и казват ЛПБ - 2 за депозити + 2 за кредити. Не ги устройва след 6 месеца и казват ЛПБ -3 за депозити, + 2 за кредити, вдигат ЛПБ с 1% и депозитния процент си е пазарен, но кредитния 1 нагоре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 4 rate down comment 5
Crux
преди 11 години
Абсолютно прав си, човече, но това българинът не може да го разбере. За българина собственото жилище е Светая Светих и задължително трябва да имаш такова, а банките са длъжни да отпускат заеми "на корем" и с макс. 1% лихва, а ако се пак закъсаш, да не си ги търсят :-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 12 rate down comment 0
data
преди 11 години
Мдаааааааа БНБ остави банките да прехвърлят зялата тежест върху изрядните . Искров първо не се справи с прегряването на пазара , а след това остави банките да смажат икономиката . *** иначе учебници издава по банково дело ша знайш
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 0 rate down comment 0
data
преди 11 години
Мисля че само за ипотечните правят застраховки . За потребителските не са ми правили или поне не се сещам .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още