Няма да свиквам извънредно заседание на парламента, ако президентът наложи вето на актуализацията на бюджета. Това каза на пресконференция председателят на Народното събрание Михаил Миков и допълни, че този въпрос ще се разгледа през есента.
Ако бъде наложено вето, това би бил безпрецедентен акт от страна на президента, заяви Миков. Той допълни, че Законът за бюджета е изключително правомощие на Министерския съвет.
Според председателя на парламента налагането на вето ще е „пряк, директен сблъсък с изпълнителната власт в лицето на МС и опит за блокиране на нейната политика“.
Миков намекна, че в намерението на държавния глава има политическо заиграване с цел „Атака“ да гласува заедно с БСП и ДПС по Закона за бюджета и това да предизвика политически коментари.
„Натиск заради самия натиск, натиск заради желание на непредставени в парламента политически сили не може да бъде повод за отказ от мандат“, коментира Миков дали управляващите обмислят предсрочни избори, ако през септември ескалира напрежението. Той беше категоричен, че не се притеснява от нова вълна на протести през есента и не отговори на въпроса докога може да издържи парламентът да работи в обстановка на активни протести.
„Не ме притеснява. Притеснението не е емоция, която трябва да е присъща на политиците“, заяви още той.
Легитимността се черпи от избори. Смятам, че всеки орган, всяко правителство трябва да има легитимния срок от време, в който да докаже оправдава ли обществените очаквания или не. Априорното обсъждане на този въпрос подменя смисъла на демокрацията и не е нищо повече от неудовлетвореност от изборните резултати, подчерта още Миков.
Председателят на парламента започна отчета си за свършеното досега от Народното събрание с изчитане на имената на загиналите миньори в днешния ден на траур. За следващата парламентарна сесия Миков акцентира върху парламентарния контрол, който, според него трябва да се извършва регулярно не само върху кабинета, но и за работата на органите, където има квоти на НС.
Ще започнем есента с изключително динамична законодателна програма, каза още той. По думите на Миков поне 12 законопроекта ще разгледа кабинетът през август, като те ще бъдат внесени в парламента през есента. Според него един от най-важните ще е законопроектът за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки.