IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Премиерът поиска актуализация на бюджета пред Народното събрание

Премиерът отчете тежкото финансово състояние на страната и задължения от 3 млрд. лева, които страната трябва да плати тази и следващите години

11:55 | 05.07.13 г. 54
Премиерът поиска актуализация на бюджета пред Народното събрание

Актуализация на бюджета поиска премиерът Пламен Орешарски пред Народното събрание. Според него финансовата рамка за годината е била изготвена нереалистично и са се потвърдили съмненията, че е приет „бюджет за полугодие“.

Силното влошаване на фискалната позиция и интензивно декапитализиране на държавните фирми – с това се е характеризирало управлението на правителството на Бойко Борисов, коментира още Орешарски. Той посочи, че за периода 2009 -2013 година фискалните резерви намаляват с 4 млрд. лева, дългът на страната се увеличава с 4 млрд. лева.

Сключени са договори на стойност 1,1 млрд. лева до края на годината, като половината не са планирани в бюджета за тази година.

За следващите години трябва да бъдат разплатени 1,24 млрд. лева, в които не са включени задълженията на болниците, които достигат до 350 млн. лева.

Сумарно задълженията на страната надхвърлят 3 млрд. лева, които правителството трябва да покрие през тази и следващите години, отчете премиерът.

Той припомни още и облигационния заем в размер на 800 млн. лева. Падежът е през август, като сумата трябва да бъде покрита с нов дълг или от фискалния резерв.

Пламен Орешарски показа и силната задлъжнялост на държавните фирми. Само 12 големи фирми имат дългове от 5,4 млрд. лева. Осем от тези фирми са в сферата на енергетиката, а тяхната съвкупна задлъжнялост надхвърля 4,4 млрд. лева.

„Бюджетът беше планиран оптимистично на базата на допускането на икономическо възстановяване и увеличено вътрешно търсене, както и на нереалистично очакване за външно възстановяване“ заяви още Орешарски пред народните представители.

Събираемостта на приходите обаче продължава формирани негативни тенденции, смята премиерът и посочи, че за първите пет месеца събираемостта на ДДС например е само 38,7% от планираните, от акцизи събираемостта е 33% от планираните.

Според Пламен Орешарски бюджетният дефицит е доведен до нулево салдо, но това е резултат само от асиметрията през април и май, наблюдавана и през други години.

„Всички тези фактори налагат актуализацията на бюджета“, категоричен беше Пламен Орешарски. Според него дори и при прилагане на спешните мерки за увеличаване на събираемостта на данъците, дупката в бюджета е около 500-600 млн. лева, невключени в разходната част ангажименти са в размер на 500 млн. лева, а задълженията към бизнеса са150 млн. лева. Към тези  суми трябва да се добави и облигационният  заем в размер на 800 млн. лева.

Да не се направи актуализация означава спиране на възстановяване на ДДС и да не се изплатим на бизнеса, допълни още премиерът.

Искането за актуализация ще бъде одобрено от партиите, които подкрепят правителството на Орешарски, стана ясно още от изказванията на лидерите на БСП и ДПС.

Бюджетът е опоскан и ще подкрепим действията на правителството в насока към подобряване на икономиката, заяви от парламентарната трибуна лидерът на Коалиция за България Сергей Станишев.

Лютви Местан пък посочи, че има промяна – Пламен Орешарски е дошъл сам и е отчел състоянието на икономиката пред депутатите без да бъде викан изрично и задължаван да присъства в Народното събрание. „Само спешните мерки, ако бъдат изпълнени, социалните мерки на кабинета на Орешарски, за три месеца ще имат по-висок ефект от колкото други правителства не са успели да направят за четири години“, заяви още Местан.

Той обърна внимание и на липсата на депутатите на ГЕРБ. Те нямат икономически аргументи срещу Вас, обърна се той към Орешарски. Местан обаче допълни, че ако загрижеността на бившите управляващи, че кворумът на парламента зависи от Атака - ГЕРБ да се върне в залата, а не депутатите им да ходят по "екзотични места, каквато информация се появява". 

Лидерът на ДПС заяви, че първата партия, която легитимира Атака е именно ГЕРБ и сегашните им доводи са опити да делегитимира управлението на Пламен Орешарски, защото "най-големият ужас на Бойко Борисов и Цветан Цветанов е политическото време, с което правителството ще разполага за изпълнението на програмата си". 

Те искат криза, за да не се занимава никой с наследството, което оставиха. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:45 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 18 rate down comment 1
GunMan
преди 11 години
Независимо какво ви говорят, тези пари отиват за покриване на социални плащания и единственият ефект от тях ще е увеличаване на задлъжнялостта с 1млрд. Точка по въпроса. Не разбирам Чобанов за какво спиране на плащанията към бизнеса говори. Вероятно за ДДС става въпрос, и ако приемем, че е така - какво - финансирмае освен социални разходи - и възстановяване на ДДС!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 24 rate down comment 0
kroum
преди 11 години
Трябва актуализация защото със сегашния бюджет няма какво да лапад ,от един млрд. се ще намерят начин да откраднат половината !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 34 rate down comment 1
data
преди 11 години
За да е ясно от кво ниво стартира експертното правителство : Бюджетният дефицит не помага на икономиката, а задълбочава кризата, тъй като реализирането на значителни дефицити неизбежно води до нарастване на лихвените проценти с последващия негативен ефект върху фирми и домакинства. Това отбеляза финансовият министър Калин Христов за БТА. "Има голямо неразбиране в дискусията за дефицитите, когато някои хора смятат, че харченето и раздаването на средства от правителството генерира растеж. Това не е така. Това е раздуване на икономиката, което след това болезнено трябва да бъде коригирано", казва Христов. По думите му, постигането на растеж е свързано с провеждането на структурни реформи. Събираемостта на данъците за първите три месеца е 20,1% от плана за годината, обяви министърът. За сравнение през миналата година нивото на събираемост е било 20,7%, но трябва да се има предвид, че очакваните приходи в бюджета за тази година са увеличени с над 10%. "Няма риск бюджетът да не бъде изпълнен с предвидения в него 1,3% дефицит", каза Христов. Той допълни, че фискалният резерв в момента е около 5,3 млрд. лв. и дори и след плащането през август на 6-месечната облигация, пусната на вътрешния пазар, за да бъдат финансирани субсидиите за земеделските стопани, резервът в края на годината ще бъде над минимално изискуемото ниво по закон.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 24 rate down comment 3
Sokratus
преди 11 години
Първата работа на всеки експерт е да тегли заем!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още