Актуализация на бюджета поиска премиерът Пламен Орешарски пред Народното събрание. Според него финансовата рамка за годината е била изготвена нереалистично и са се потвърдили съмненията, че е приет „бюджет за полугодие“.
Силното влошаване на фискалната позиция и интензивно декапитализиране на държавните фирми – с това се е характеризирало управлението на правителството на Бойко Борисов, коментира още Орешарски. Той посочи, че за периода 2009 -2013 година фискалните резерви намаляват с 4 млрд. лева, дългът на страната се увеличава с 4 млрд. лева.
Сключени са договори на стойност 1,1 млрд. лева до края на годината, като половината не са планирани в бюджета за тази година.
За следващите години трябва да бъдат разплатени 1,24 млрд. лева, в които не са включени задълженията на болниците, които достигат до 350 млн. лева.
Сумарно задълженията на страната надхвърлят 3 млрд. лева, които правителството трябва да покрие през тази и следващите години, отчете премиерът.
Той припомни още и облигационния заем в размер на 800 млн. лева. Падежът е през август, като сумата трябва да бъде покрита с нов дълг или от фискалния резерв.
Пламен Орешарски показа и силната задлъжнялост на държавните фирми. Само 12 големи фирми имат дългове от 5,4 млрд. лева. Осем от тези фирми са в сферата на енергетиката, а тяхната съвкупна задлъжнялост надхвърля 4,4 млрд. лева.
„Бюджетът беше планиран оптимистично на базата на допускането на икономическо възстановяване и увеличено вътрешно търсене, както и на нереалистично очакване за външно възстановяване“ заяви още Орешарски пред народните представители.
Събираемостта на приходите обаче продължава формирани негативни тенденции, смята премиерът и посочи, че за първите пет месеца събираемостта на ДДС например е само 38,7% от планираните, от акцизи събираемостта е 33% от планираните.
Според Пламен Орешарски бюджетният дефицит е доведен до нулево салдо, но това е резултат само от асиметрията през април и май, наблюдавана и през други години.
„Всички тези фактори налагат актуализацията на бюджета“, категоричен беше Пламен Орешарски. Според него дори и при прилагане на спешните мерки за увеличаване на събираемостта на данъците, дупката в бюджета е около 500-600 млн. лева, невключени в разходната част ангажименти са в размер на 500 млн. лева, а задълженията към бизнеса са150 млн. лева. Към тези суми трябва да се добави и облигационният заем в размер на 800 млн. лева.
Да не се направи актуализация означава спиране на възстановяване на ДДС и да не се изплатим на бизнеса, допълни още премиерът.
Искането за актуализация ще бъде одобрено от партиите, които подкрепят правителството на Орешарски, стана ясно още от изказванията на лидерите на БСП и ДПС.
Бюджетът е опоскан и ще подкрепим действията на правителството в насока към подобряване на икономиката, заяви от парламентарната трибуна лидерът на Коалиция за България Сергей Станишев.
Лютви Местан пък посочи, че има промяна – Пламен Орешарски е дошъл сам и е отчел състоянието на икономиката пред депутатите без да бъде викан изрично и задължаван да присъства в Народното събрание. „Само спешните мерки, ако бъдат изпълнени, социалните мерки на кабинета на Орешарски, за три месеца ще имат по-висок ефект от колкото други правителства не са успели да направят за четири години“, заяви още Местан.
Той обърна внимание и на липсата на депутатите на ГЕРБ. Те нямат икономически аргументи срещу Вас, обърна се той към Орешарски. Местан обаче допълни, че ако загрижеността на бившите управляващи, че кворумът на парламента зависи от Атака - ГЕРБ да се върне в залата, а не депутатите им да ходят по "екзотични места, каквато информация се появява".
Лидерът на ДПС заяви, че първата партия, която легитимира Атака е именно ГЕРБ и сегашните им доводи са опити да делегитимира управлението на Пламен Орешарски, защото "най-големият ужас на Бойко Борисов и Цветан Цветанов е политическото време, с което правителството ще разполага за изпълнението на програмата си".
Те искат криза, за да не се занимава никой с наследството, което оставиха.
преди 11 години така ли си ми направил:) аз за това още си бърша сополите-щото чак ме разрева:) За това ли седя от 20 мин и се чудя къде се покри:) отивам да хапвам-в някой ресторант, щото да знаеш, че има и хора които имат и пари и време(даже повечето такива), които да подкрепят Орешарски:) А за срам-не говори, защото ако *** те беше възпитавала малко по-добре сега щеше да си млъкнал за дълго време, за да осмисляш нещата:)И между другото-за зле образованото ти същество има разлика между социализъм и демокрация, но в реалността не е така:) Даже напротив:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Мдаа, нищо ново под слънцето:"Държавата е фикцията, чрез която всеки иска да живее за сметка на всички останали" Фредерик Бастиа...Няма начин обаче, трябва да се намери начин да се озаптят държавните харчове. Ето един - забрана за даване на кредитен рейтинг на държави и твърде големи да фалират. Тези, които дават заеми на държавите, са не по-малко виновни от тези, които ги вземат:http://represia.blog.bg/politika/2012/12/01/.1026576 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години На север - в Швеция ли? хаха! И на север е още по-социализъм! Ако искаш 12 ч. работен ден с 10 мин. почивка за обяд, отивай там, където е чист капитализъм - Колумбия, Мексико, Индонезия, Малайзия, Хондурас, Камбоджа, Коста Рика... хехеОпитай и в държави, където скоро социализмът беше изметен не без френска помощ - Либия напр. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Мисля че те направих за смях под статията за 21-ви ден на протестите.Ти си нисък интелект, партийно пристрастен, разводняваш всяка дискусия.Като един истински цоциалист ти разбираш демокрацията в изказване на мнение и опити постоянно да манипулираш с лъжи и грешни интерпретации. Ти си символ на тези които подкрепяш. Как не те е срам не знам. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години насо ме радва как си цъка сам +ве...не че друг няма да му ги цвъкне, ама той задължително да покаже, че се подкрепя сам:) и като изгуби почва и спира да пише:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години ми ето че и ти сам го казваш, от Сарко насам Франция е надолу с още по-бързи темпове, защо даваш за пример МВФ не знам...Франция е социалистическа държава. Тук хората мразят работата и обичат хубавата храна, многото секс, и многото социални придобивки. Няма ги обаче вече колониите да смучат от тях ресурси. Сарко се опита да ги промени, но са безнадеждни. На работа няма да се хванат и точка. В офиса тук от 7 часа работен ден (да 7 не е грешка), 2 са обедна почивка, 2 са за да пушат цигари отвън. Не понасям мързеливия социализъм, ще отивам на север след година, две. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години МВФ кой го управлява - Кристин Лагард. Тя ква е - французойка. ЕС трие сол на главата на Оланд в момента щото е посредствен социалист популист. За 1 година управление го намразиха всички колко е некадърен и неспособен. Що говориш глупости, не разбирам.До сега взимахме пример от Германия и беше добре.Сега викаш да слушаме МВФ и Франция... браво! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Не бързай Насо, това лято може да има нужда от снажното ти рамо и във Франция! И таз държава отива все по-на-добре, особено от Сарко насам... хехе!Иначе заповедай, бира има на корем за надъханите протестирующи... хехе!То нали все откъмто запад идва избавлението за българина през последните 20-тина години! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Нещо не виждам Орешарски да споменава онези парички по проекти, които Европа ни ги спря и ги плащахме от бюджета - ей тей щото резерва е голяма и излишък има. Още от тогава нещата тръгнаха по спирала надолу. Ама човека е ограничено същество - а българския човек още повече - той не помни 8 години назад, ние чакаме да си спомни 97-***.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ще дойде време, такъв като Дянков със свещ ще търсим! ;) Нямам идея, какво точно се случи, че в крайна сметка си отиде, но беше добър! Не виждам за момента негов достоен заместник. :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар