IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Финансовите илюзии на Българската банка за развитие

Правителството възложи на банката да привлече 1 млрд. лева до 1 октомври. Възможно ли е това, пита икономистът от ИПИ Калоян Стайков

13:01 | 29.06.13 г. 33
Финансовите илюзии на Българската банка за развитие

Докато гражданското общество и частният сектор скандират, вече повече от седмица, че корупцията, липсата на прозрачност и непредвидимата държавна политика са основна пречка пред частния сектор, управляващите решиха да подобряват бизнес средата със свои мерки, макар и поостарели, заявява Калоян Стайков от Института за пазарна икономика (ИПИ).  

В своя анализ той посочва, че една от стъпките е Българската банка за развитие (ББР) да привлече 1 млрд. лв. до 1 октомври за финансиране на малки и средни предприятия.

"Подобно нещо не е невъзможно, тъй като банката успешно работи с редица европейски и международни институции, като само за периода 2009-2011 г. е имала достъп до над 200 млн. евро (391 млн. лв.) от тях", коментира експертът, но допълва, че не е ясно дали само за няколко месеца ще успее да привлече близо двойно повече ресурс в сравнение с това, с което е разполагала в рамките на три години.

Под въпрос остава и дали средствата са изразходвани ефективно, колко кредитни получатели са достигнали, какъв е ефектът от тях и дали има по-добри варианти за стимулирането на бизнеса.

Стайков се спира и на няколко особености на банката и как тя може да финансира проекти. 

Държавна помощ

Българската банка за развитие е 100% държавна собственост и като такава се ползва с имплицитна гаранция, че дори и да се изправи пред финансови проблеми, управляващите няма да я оставят да фалира. Това, че банката е държавна, не я имунизира срещу лоши решения, както се видя от примерите в страни като Германия и Словения.

Няма информация какво ще се случи, ако заветният 1 млрд. лв. не бъде събран от външни институции. Тогава управляващите могат спокойно да обяснят, че тези пари са нужни на българския бизнес и понеже банката не е успяла сама да ги подсигури, те ще бъдат отпуснати от фискалния резерв чрез небезизвестното финансиране под черта.

Подобни действия със сигурност ще имат негативен ефект върху рисковата премия на страната, тъй като резервът е така или иначе на ниско ниво, а положителните ефекти от отпуснатите кредити от банката са в най-добрия случай под въпрос.

Посредничеството оскъпява ресурса

Друга особеност на ББР е, че не разполага с клонова мрежа, каквато имат повечето от останалите търговски банки, а това силно ограничава възможностите ѝ за кредитиране на бизнеса, които клонят към нула.

За да се избегне това, банката в голяма степен отпуска кредитни линии на търговски банки с такава мрежа, които за услугата начисляват надбавка върху цената на привлечения ресурс, така че хем да могат да върнат парите на ББР, хем да реализират печалба. Това означава, че до бизнеса достигат и по-малко средства.

Няма причина да се търси посредническата роля на ББР при привличането на средства от международни институции, при положение, че български търговски банки отдавна си осигуряват кредитни линии от европейски институции.

Ролята на ББР се засилва

Българската банка за развитие се появява на бял свят през пролетта на 2008 г. като наследява Насърчителна банка със специален закон, който фокусира мандата ѝ върху финансиране на малък и среден бизнес. В края на 2007 г. капиталът ѝ е 53,6 млн. лв., а активите – близо 233 млн. лв.

В края на 2008 г. капиталовата ѝ база вече е 223 млн. лв., а активите надхвърлят 400 млн. лв. През 2012 г. капиталът на банката е близо 671 млн. лв., а активите достигат близо 1,7 млрд. лв.

И въпреки че целта ѝ трябва да е финансиране на малки и средни предприятия, банката е имала реални или условни вземания към правителството в размер на 6 млн. лв. към края на 2008 г. и 12,6 млн. лв. към края на 2012 г.
С две думи банката прилича повече на посредник между финансови институции, отколкото на реална банка.

Работата ѝ в голяма степен се изчерпва с това да договори кредитна линия с някоя международна институция, които след това предлага с надценка на банка в България, която реално извършва цялата работа по отпускане и събиране на кредити и на всичкото отгоре носи и кредитния риск.

Вместо това управляващите могат просто да поработят върху подобряването на бизнес средата, като спрат да приемат лобистки закони и да назначават компроментирани фигури на ключови позиции и направят водената политика по-прозрачна и по-предвидима.

Тогава няма да има нужда ББР да набира нови средства, защото местните банки сами ще се надпреварват да отпускат кредити на малкия и среден бизнес.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:40 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

22
rate up comment 2 rate down comment 0
Ricco
преди 11 години
Не. Като просто им осигури по-евтин и стабилен ресурс. Демек, ще имитира ролята, която играят ЕЦБ и ЕИБ за банките от ЕЗ. Ето например:http://***.reuters.com/article/2013/06/25/eu-companies-lending-idUSL5N0F12Z520130625
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 2 rate down comment 1
data
преди 11 години
ъ ? Кат токсична банка ? Не вярвам !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 1 rate down comment 1
Ricco
преди 11 години
"Ако някой иска да облекчи фирмите да измисли една свястна програма за рефинансиране и преструкториране на съществуващите им задължения"------------------ББР май точно това се опитва да направи. А не да клати или бута "банковия картел" (по израза на "колегата" с контрола на съзнанието georgi.benevolenet).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 4 rate down comment 0
Ricco
преди 11 години
Е, в себестойността са включени всички тези разходи. Като казах, че може да работи на себестойност имах предвид да работи без печалба (която е главен и водещ мотиватор за една частна банка) и без да е излишно агресивна (примерно с офиси на всеки ъгъл и с рискови кредити). И затова, в една малко по-далечна перспектива, смятам, че може да поизмести другите ТБ от пазара. Поне на теория е така (теория, която ако не бъде изпробвана от ББР, ще трябва да бъде изпробвана от друг).С останалото съм съгласен - наистина няма логика да набира допълнителен ресурс ако и наличния не може да пласира. Но ако е така, толкова ли няма някой (журналист), който да попита авторите на идеята за какво им е този допълнителен милиард?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 9 rate down comment 0
data
преди 11 години
То не само това - кака си вметнал по долу проблема не е в ликвидността . Основен проблем на малките фирми в момента е обслужването на СЪЩЕСТВУВАЩИТЕ ИМ КРЕДИТИ а не вземането на нови . Ако някой иска да облекчи фирмите да измисли една свястна програма за рефинансиране и преструкториране на съществуващите им задължения !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 10 rate down comment 1
mktmkr
преди 11 години
Те и сега финансират пряко МСП, вервайте ми дет викаше един дедо. Обаче пак ви казвам, банката е свръхликвидна (както и повечето останали банки на пазара) и просто няма на кого да даде дори парите които има в момента. А предложението е банката на практика да удвои баланса си за 3 месеца. Замисляте ли се на каква цена ще е този допълнителен ресурс?! Това са 1 млрд. лева! От къде ще дойде тази ликвидност? Кой ще я даде на банка с капитал от 200 млн? Нали не мислите, че ще се фондират от пазара под 4-5% или ще налеем пари на данъкоплатците. А ресурса не е единствения разход на банката - имат провизии, МЗР, марж за лоши кредити, заплата на кака Пенка чистачката... ББР нито може да работи на "себестойност", нито да измести някоя от големите търговски банки от пазара. Направо нямам думи, идеята им е не просто глупава - плашеща е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 1 rate down comment 1
Ricco
преди 11 години
...И освен това, понеже съм почти сигурен, че политиците няма да имат топки да "скочат" на банковото лоби, както и друг път съм казвал, следва да се помисли за организиране на нещо като взаимоспомагателна каса (но работеща като банка) от самия бизнес и така търговските банки да бъдат игнорирани без помощта на държавата. Такива идеи имаше в началото на кризата, когато ТБ вдигнаха лихвите и една група хотелиери тръгнаха да си правят тяхна банка. Обаче май и на тях не им стигнаха "топките". Все пак обаче, аз мисля, че един ден нещо такова ще се случи просто защото ТБ са неефективни (слабо казано).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 7 rate down comment 1
Ricco
преди 11 години
Да, съгласен съм, че така както е в момента - просто да дава ресурс на другите ТБ е почти (или напълно) безсмислено. Но просто ми е интересно по принцип: Първо, ще имат ли топки политиците (при това социалисти в момента) да се опитат да организират държавна конкуренция на частните банки и второ, ако се опитат, дали ще успеят. (Като под конкуренция разбирам да прескочат другите ТБ и да финансират пряко МСП.)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 7 rate down comment 1
deant
преди 11 години
Теорията е едно практиката съвсем друго. Доста добре е описано в статията. Банката дава ресурс на другите ТБ за да го дават на бизнеса. С тази организация в момента тази банка е абсолютно безмислена защото ресурса се оскъпява и то доста. Нека да сме, честни. Мислите ли че банковото лоби, което се разпростира доста отвъд банковия сектор ще позволи такава конкуренция?Не че съм против идеята за такава преференциална банка, но вероятно трябва да се направи повече за да придобие доверието на потребителите. Съюзяването с нормалните ТБ води до точно обратното.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 1 rate down comment 1
Ricco
преди 11 години
Поправка: ...в една държавна банка сме МНОГО сериозно заплашени от шуробадженащина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още