Петър Кънев предложи премахването на поправките в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни, обществени и други длъжности в публичния и частния сектор, внесени от Яне Янев. Предложението е внесено преди ден в деловодството на Народното събрание.
Промените бяха част от един от последните законопроекти, приети от 41-то Народно събрание. Те касаеха задължението на представителите на частния бизнес да декларират имуществото си при заемане на определени позиции.
Заради промените в Сметната палата декларации за имуществото си трябваше да внесат представителите на работодателските организации, заради участието им в Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Разшири се и обхватът по отношение на представителите на политическите партии, европейските депутати, както и за заемащите висши ръководни длъжности в компании от обществено значение.
Веднага след приемането на поправките работодателските организации обявиха, че разширеният обхват противоречи на Конституцията и напуснаха тристраннката.
Именно на противоречие с текстове на Конституцията се позовава и вносителят на искането за отпадането на поправката „Янев“ Петър Кънев. В мотивите за внасянето на законопроекта е записано, че ефектът не отговоря на обществените нужди, а поправките са насочени към постигане на противоконституционен резултат.
Текстовете в закона, предложени от Яне Янев, създават условия за уронване на достойнството на личността, на доброто име на гражданите и представлява недопустима намеса в техния неприкосновен личен и семеен живот, обяснява Кънев, визирайки именно задълженията за подаване на декларации от участниците в тристранния съвет.
Според него нито една работодателска или синдикална организация не се издържа от публични средства, затова и няма обществена значимост на този текст и предлага отпадането му.