Финансовият мениджмънт в България е станал по-резервиран в очакванията си – както за икономиката на страната, така и за перспективите пред бизнеса, показа вторият доклад от проучването Deloitte CFO Survey за България.
За шестте месеца, които разделят двете проучвания, има сериозен ръст на негативните нагласи. Общо 83% от участвалите директори предвиждат увеличението на брутния вътрешен продукт за 2013 г. да не надхвърли 1,5%, докато преди половин година стагнацията беше видяна като най-възможен сценарий от 61%.
Процентът на предвидилите по-голям ръст (от 1,5% до 3%) на БВП съответно пада от 28% в края на 2012 г. до 11% в настоящото проучване.
Наблюдава се и по-отчетлива сдържаност по отношение на ползването на заемни средства – процентът на респондентите, които биха намалили дълга спрямо капитала, е с 14% по-висок в сравнение с преди.
Запитани кои източници на финансиране смятат за най-перспективни в следващите три години, половината от финансовите директори, участвали в проучването, посочват банковото кредитиране, 30% от анкетираните биха потърсили дялови инвеститори и едва всеки пети анкетиран би предпочел емитиране на дълг.
В сравнение с преди половин година директорите сега са по-сдържани и в очакванията си за финансовите перспективи пред техните компании. С 27% по-малко са респондентите, които днес имат оптимистична нагласа в това отношение.
Над 60% от участвалите в проучването посочват като основен приоритет в годишен план генерирането на повече приходи – както от съществуващи, така и от нови пазари. Намаляването на преките и непреките разходи също остава в полезрението на мениджърите. За разлика от преди половин година, сега новите инвестиции изпадат в долната половина на приоритетния списък (5,7%), а тяхното място заема подобряването на ликвидността (28,6%).
В това издание на проучването "Делойт България" попита финансовите директори кои аспекти на българската данъчна среда преценяват като най-конкурентни. За 97% от респондентите това са данъчните ставки. Според председателя на „Делойт България“ Васко Райчев това е закономерен резултат.
„Въпреки кризата и високата несигурност, за да поддържа външния инвестиционен интерес, България запазва атрактивни нивата на данъчните ставки. Това, което отдавна е известно, и на което си заслужава да се обърне внимание, е ефективността на данъчните процедури. Проучването сочи, че за едва 3% от респондентите процедурите (както и предвидимостта на българската данъчна политика впрочем) са силна страна на нашата данъчна система", заяви той.
Докладът е част от центалноевропейски проект на Делойт и се издава веднъж на всеки 6 месеца, като отчита промените в очакванията на мениджърите и ги сравнява с тези на колегите им от другите държави в региона. Настоящото проучване е проведено в периода 18 февруари – 1 април 2013 г. и в него участваха 668 финансови мениджъри от 13 страни (Албания, България, Естония, Косово, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Сърбия, Унгария, Чехия).