IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Калин Христов: Не може да има ръст на икономиката без структурни реформи

Парите за земеделските субсидии вече са във фискалния резерв и неговият размер е над 5,3 млрд. лв.

08:45 | 22.04.13 г. 27
<p>
	Калин Христов, Снимка: БТА</p>

Калин Христов, Снимка: БТА


- Близостта ни с Гърция и Кипър какво влияние оказва върху нашата икономика?

Кипър не може да ни окаже директно влияние, а Гърция вече премина през най-трудните си периоди и влиянието на кризата там не беше толкова голямо върху страната ни, дори и търговията между двете страни не намаля толкова много, колкото се очакваше на фона на спада на гръцката икономика, който е 30 процента - от 2009 г. досега.

От гледна точка на финансовия сектор се видя също, че не може да има никакъв дестабилизационен ефект.

- Какви са прогнозите на Министерството на финансите за икономическия растеж, инфлацията, безработицата у нас до края нагодината?

Очакванията са вградени в тригодишната рамка, която вече бе одобрена от правителството - един процент растеж за тази година, ускоряване през следващата година до 1,8 процента и през 2015 г. - до 2,9 процента. През 2016 г. се надяваме растежът да се увеличи до 3,4 процента, но това е траектория на растеж - не трябва да се разчита, че точно тези показатели ще се изпълнят.

Ще имаме траектория на по-плавно възстановяване и отлагане във времето на възстановяването. Не може да се очаква достигане на растеж от 5-6 процента в кратък времеви хоризонт.

Инфлацията остава потисната, имайки предвид факта, че вътрешното потребление е относително с много слаби темпове на растеж. От разбивки на инфлационните индекси се вижда, че единственото, което до март има положителен принос за инфлацията, са храните.

Имаме отрицателен принос на стоките с дълготрайна употреба, така че инфлацията остава ниска. Имаме прогноза за 1,8 на сто средногодишна инфлация за тази година, а за 2014 г. очакваме тя да се увеличи до 2,7 процента, но все пак остава на много ниски нива.

- Как ще се отрази забавеният растеж на заетостта?

Докато при предишната прогноза се считаше, че през 2013 г. вече трябва да имаме положителен растеж на заетостта, това отлагане във времето на възстановяването на икономиката води до прогноза за 2013 г. за все още отрицателен растеж - тоест спад на заетостта.

За тази година очакванията ни са спад на заетостта с още 2,4 на сто, а през следващата - минимален растеж от 0,4 процента.

- При тази прогноза каква трябва да бъде фискалната политика на страната?

Промяната в очакването за растежа води и до промяна в скоростта, с която се провежда консолидацията - тоест свиването на дефицита. Това, което е важно да се знае, защото хората го пропускат, е, че нормалното разбиране за фискалната позиция е бюджетът да е балансиран - дефицит от два или три процента е изключение.

Много хора казват, че има възможност държавата да натрупа дефицит, но ние така или иначе имаме изискванията, които произтичат от Пакта за стабилност и растеж и от Фискалния пакт, който подписахме и въведохме с новия Закон за публичните финанси.

Ние имаме ограничения в рамките на този закон и те са - достигайки някакво ниво на дефицит да започнем да консолидираме бюджета и да се движим към балансиран бюджет. Сега обаче процесът на консолидация се забавя, като страната ни ще съкращава дефицита си много по-бавно, отколкото смятахме през есента на миналата година.

В момента предвиждаме дефицит от 1,3 процента от БВП и през следващата 2014 г., един процент през 2015 г. и 0,8 процента за 2016 г., а балансирането на бюджета се измества в 2017 г.

Консолидацията е по-бавна. Идеята е именно тази - когато икономическата активност е слаба, фискалната политика да не играе проциклична роля. Говоренето за това как страната може да реализира висок бюджетен дефицит, за да постигне някакво стимулиране на икономиката, е в значителна степен несериозно, тъй като ние имаме ангажименти, произтичащи от Фискалния пакт, но и опитът показва, че дефицитите задълбочават проблеми в икономиката, а не ги решават.

Последна актуализация: 17:59 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 2 rate down comment 0
deant
преди 11 години
Незнам защо се обърна към мен след като в цялата тема имам 1 коментар с ++++. Но така и така си се обърнал към мен - аз не съм убеден, че един германец произвежда колко 10 българи. Защо? Какво? В какъв измерител? Ако измерителя е пари това е гати абсурда. Примерно аз произвеждам мебели по поръчка, индивидуален проект а не серийно. Също така специфични изпълнения според това какво му трябва на клиента. Този труд и продукт струва тук много по-евтино от колкото в Германия. Даже бих казал поне 10 пъти по-евтино. Дори произвеждаме тук и монтираме там специфични мебели които няма как да се произведат серийно. Убеден съм, че на месец правя същия брой или дори повече поръчки от подобна на моята фирма в Германия. Приходите обаче са доста по-малки. Как това измерва моята и тяхната производителност? Тая работа с ниската производителност е МНОГО плаваща. Ей го сега дори произвеждаме с по-малко ток и по-малко хора - *** това виждаш ли било вредно за икономиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 10 rate down comment 1
Ибн ал Кан
преди 11 години
Другарки и другаре,Не са *** тези които са остарели, или са жертва на злополука, или са болни или недъгави.*** са тези, които са им откраднали парите и в момента се крият зад тях.Подлост и лицемерие, които в България са добили чудовищни размери.И това, че един германец произвежда, колкото 10 българи не означава, че десетимата българи трябва да мързелуват.Това ли ви е социализЪма! :)) Та там лозунга беше, че 'трудещия е господар на плодовете на труда си' :)Още по-жалко изглежда и твърдението, че понеже ЕС наложил хиг. стандарти или с думи прости, някой субекти дето правят кашкавал в мандрите да си мият ръцете, та това затрило бизнеса им! :)Ужас!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 10 rate down comment 4
george_tn
преди 11 години
много лесно се става *** - остаряване, катастрофа, болест, рекет, финансово затъване, неравен старт и т.н. Лесно се влиза, и много трудно се излиза от омагъосания кръг ако спазваш "правилата" на системата.Проста математика - няма как всички да работят, ако 1 германец произвежда колкото 10 българи, а с произведеното могат да се задоволят нуждите на 100. И този омагъсан кръг си има имена - глобализация и техн.прогрес при либерална св.икономика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 9 rate down comment 7
hagan
преди 11 години
може да си прав нете карам да бъда идеалист ако дигнат още 2-3 г пенсионната възраст съвсем ще из крейзи държавата аз избощо не съм убеден че ще живея до 65 единия ми дядо е починал на 63 другия на 68 баща ми на 44 аз няма да живея със орлите та да плащам пенсионни осигуровки които в един момент ще ги окрадат и ще кажат няма пари за пенсиирешението е излизане от европейския съюз ако постоим още 10 г там ще станат 1 милион работещи и 4 милиона пенсионерисами си правете какво става тогава
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 10 rate down comment 0
deant
преди 11 години
++++++++++++++++++++++++++
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 14 rate down comment 0
data
преди 11 години
А не се притеснявай , аз отдавна съм се събудил - отдавна се стремя да плащам колкото се мога по малко на държавата която харчи парите Ми за подпомагане на *** .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 29 rate down comment 0
Ибн ал Кан
преди 11 години
Уви! Според мен, структурни реформи няма как да се случат по простата причина, че няма воля за това.Критичната точка в която хората, дето НЕ работят са станали повече от тези дето работят отдавна е премината.И понеже изборната ни 'демокрация' е измислена нарочно така, че тези които НЕ работят да гласуват да харчат парите на работещите връщане назад няма как да има.И всичко това се случва под някакви лицемерен, 'миловиден' претекст за 'соц. справедливост' и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 12 rate down comment 0
deant
преди 11 години
Дали са възможни реформи? Само при определени обстоятелства. Ако има 10 човека, които да са отговорни за тази държава, няма да има нужда от парламент. В момента има някакво движение и разбутване и главно защото няма парламент, който да размива решаването на законите. Гледайте какво ще стане след изборите. Ако служебния кабинет създаде някаква инерция, след изборите всичко ще затихне. Ще започне пак бюрокращина, караници, лобиране, губене на време. За мен този парламентарен модел, които имаме е порочен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 11
hagan
преди 11 години
виждам че летиш в облаците от Европа те спряха че хиляда миризливи *** отидоха да смучат помощи тамти искаш 300 000 хиляди даги оставиш на улицата да вземем ножовете ида се бием със тях защото те няма да се свият в ъгъла ида чакат да умрат от глада относно пенсионерите подкрепи някое лекарство да го дават на всички навършили 70 ида умират да не пречат а връзката между осигуровките и пенсионната възраст е чеколкото повече вдигаш толкова повече намаляват защото никой не вярва че ще получи пенсия преди да умресъбуди се къде спиш и на глупости вярваш
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още