Търсят още средства за нов пакет за социални мерки за подпомагане на уязвимите части от населението, стана ясно в ефира на ТВ7. Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев обясни обаче, че икономиката е в тежко състояние – индустрията е спряла, загубени са над 500 хил. работни места.
„Всичко това трябва да се вземе предвид при анализиране на разходната част на бюджета”, коментира още Велев. Президентът на КНСБ Пламен Димитров обаче не се съгласи с този гледна точка. „Бюджетът не е свещена крава”, смята той и допълни, че в момента се продължава политиката на Дянков. По изчисленията на Димитров в бюджета са заложени 5,4 млрд. лева за капиталови разходи.
По-голямата част от тези средства са от европейски фондове, но има и българско финансиране на проектите. Димитров посочи, че голяма част от тези средства може и да не бъдат разходени и затова могат да бъдат използвани за втори социален пакет.
В сегашните планове на служебното правителство 31 млн. лева ще отидат за временна заетост, но са необходими и средства за работещите бедни, които получават минимална работна заплата. Димитров посочи, че те могат да получат поне ваучери за храна.
Подкрепа имат нужда и от бедните пенсионери и от КНСБ са поискали по 50 лева еднократно за тях. Двамата коментираха още и закона за публичност на доходите, предложен от Яне Янев. Димитров посочи, че само компаниите в енергетиката са 900 и всички те в този момент трябва да посочат своите доходи и имущество в Сметната палата, което е трудно осъществимо.
Димитров вече е подал своята декларация, стана ясно от неговите думи. Работодателите обаче напуснаха тристранния съвет именно в знак на протест с промените в закона.