fallback

Банките излизат от капана на намаляващия нетен лихвен доход

Спадът за септември е с 6,1% на годишна база, докато общо за деветмесечието намалението е с 9,6%

17:21 | 31.10.12 г. 7
Автор - снимка
Редактор

Банковата система излиза от капана на намаляващия нетен лихвен доход, показват изчисления на Investor.bg на база данни на БНБ. Спадът за септември 2012 г. е с 6,13% на годишна база, докато общо за деветмесечието е с 9,62% до 2,17 млрд. лв.

Това показва, че банките успяват да балансират между лихвите по кредитите и лихвите по депозитите. Въпреки постоянния ръст в кредитния портфейл на банките, както и рекордните им активи от 80 млрд. лв., те не успяваха да увеличат нетния си лихвен приход.

Лихвите по банковите депозити са високи и ще падат", заяви в края на март Асен Ягодин, главен изпълнителен директор на Българска банка за развитие. "Няма логика от толкова скъп ресурс, тъй като депозитите са единствена алтернатива за спестяванията, след като пазарите на имоти и акции са замръзнали.”

През юли 2012 г. държавата пласира еврооблигации за 950 млн. евро, като емисията беше успешна и доведе до рязко понижение на доходността и по вътрешния държавен дълг (т. нар. държавни ценни книжа, или ДЦК). Банките спечелиха, тъй като са основни държатели на ДЦК, а понижението в доходността води до ръст в цената на притежаваните от тях книжа.

В помощ на банките за намаляване на лихвите по депозитите е и постоянния ръст на депозитите на населението, като те удрят рекорд след рекорд и в края на август 2012 г. са 34,5 млрд. лв.

Едва ли и данъкът върху лихвите от депозитите ще спре желанието за депозиране на средства в банките, тъй като годишното увеличение на депозитите от населението е 4,5 млрд. лв.

Намалението на нетния лихвен доход обаче се дължи и на намалението на редовно обслужваните кредити, за сметка на ръст на лошите и преструктурирани, като последните достигнаха рекордните 10 млрд. лв. към 30 септември 2012 г.

Евентуално намаление на лихвите по депозитите, а след това и по кредитите, вероятно ще спомогне за намаляване на дела на лошите и преструктурирани кредити и ще подобри състоянието на банковата система.

Банките отчитат намаление на разходите за обезценки с 13,4% на годишна база до 825 млн. лв. за деветмесечието на 2012 г. Само за септември 2012 г. обезценките са за 130 млн. лв. като се увеличават с 19% на годишна база.

За първа година банките поставят под контрол и административните си разходи, като те намаляват с 0,56% на годишна база до 1,27 млрд. лв. за деветмесечието на 2012 г. Само за септември намалението е с 2,32% на годишна база до 141 млн. лв.

В крайна сметка банките отчитат ръст на печалбата с 4% на годишна база до 504 млн. лв. за деветмесечието на 2012 г. Само за септември 2012 г. обаче има спад на печалбата с 36% на годишна база до 29 млн. лв., като той е предизвикан от увеличението при разходите за обезценки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:05 | 13.09.22 г.
fallback