И през следващата година парите за здравеопазване от държавния бюджет не се предвижда да се увеличат чувствително. Това сочат разчетите на финансовото министерство, направени в проектобюджета за 2013 г.
Той предвижда разходите в сектор „Здравеопазване” да бъдат в размер на 3,3 млрд. лв., или 4,1% от БВП, което е 10,9% от общите разходи на държавата.
През 2012 година заложените разходи за здраве бяха общо 3,2 млрд. лв.
Догодина е планирано Националната здравноосигурителна каса да похарчи около 163 млн. лв. повече в сравнение с 2012 г. за здравноосигурителни плащания, а бюджетът на здравното министерство да намалее със 100 млн. лв.
Преди дни министърът на здравеопазването съобщи, че средствата за здраве догодина ще са с около 150 млн. лв. повече, като повтори, че здравеопазването ще бъде основен приоритет в държавната политика.
Същевременно Десислава Атанасова призна, че България има най-ниския процент от БВП, отделян за здравеопазване, в сравнение с останалите страни в ЕС – едва 4 на сто. Тя коментира обаче, че по-сериозният проблем е с неефективното разходване на средствата, а не с липсата на пари. Здравният министър посочи, че у нас всяка година разходите за здравеопазване растат без реално да се отчита положителен ефект за здравния статус на населението.
От друга страна лекарското съсловие и организациите на пациентите настояват да се увеличи финансирането на здравеопазването до 5% от брутния вътрешен продукт.