IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Симеон Дянков: Сребърният фонд ще купува специални емисии ДЦК

Доходността им ще се определя на пазарна основа, като така ще се избегне опасението на ЕЦБ за изкривяване на местния дългов пазар

16:08 | 18.04.12 г. 17
Автор - снимка
Редактор
Симеон Дянков: Сребърният фонд ще купува специални емисии ДЦК

България планира възможност да продаде тази година на Сребърния фонд ДЦК за до 30% от активите на фонда (около 600 млн. лв. в момента), се казва в писмо на финансовия министър Симеон Дянков до председателя на ЕЦБ Марио Драги.

Днес ЕЦБ разпространи становище с което на практика одобри инвестирането на средства от фонда в родни ДЦК, но застана срещу дискриминацията на другите европейските ценни книжа, за които Законопроектът за Сребърния фонд предвижда изискване за инвестиционен кредитен рейтинг спрямо липсата на такова изискване за българските ДЦК.

ЕЦБ бе притеснена и че парите на Сребърния фонд ще деформират пазара на ДЦК и ще направят лихвите на него непазарни.

В проекта, даден за становище от ЕЦБ е залегнало, че в български ДЦК могат да бъдат инвестирани до 70% от активите на фонда (в размер на около 2,1 млрд. лв.) В писмото си Дянков уведомява Драги, че има промени в законопроекта, като той вече е внесен за разглеждане в Народното събрание. В случай, че възможността за инвестиции в български ДЦК бъде използвана, тези инвестиции ще бъдат извършени поетапно. През 2012 г. фондът не може да инвестира повече от 30% от активите си в български ДЦК, като инвестиционното ограничение се увеличава стъпаловидно за всяка следваща година с по 10% до 2017 г.

"Съгласно съществуващата практика в някои държави-членки, като напр. Белгия, за фонда се предвижда да бъдат емитирани специални емисии ДЦК, които ще бъдат нетъргуеми. За нетъргуемите специални емисии ДЦК е възприет подход, при който не се въвежда изискване за присъден инвестиционен клас кредитен рейтинг", уточнява финансовият министър.

"По повод отбелязаните от ЕЦБ съображения във връзка с опасността от изкривяване на местния първичен и вторичен пазар на ДЦК при инвестиране на част от средствата на фонда в ДЦК, посочвам, че доходността на емисиите, които ще бъдат издадени специално за фонда, ще бъде определена на пазарна основа, като се следват основните бенчмаркови ориентири. Тези емисии, издадени за целите на фонда ще бъдат с матуритети, съобразени с прогнозите за необходимостта от трансфери от фонда към държавното обществено осигуряване. Условията на конкретните емисии не са предмет на уредба на законово ниво, а ще бъдат заложени в инвестиционната стратегия на фонда", пише Дянков.

"Инвестирането на средства на фонда в специални емисии ДЦК ще бъде неутрално по отношение на обема и доходността на стандартизираните емисии ДЦК. Така възможността за инвестиране на средства на фонда в български ДЦК няма да доведе до непазарно формиране на доходността по дългосрочните емисии, които са референтни по отношение на постигането на конвергентните критерии от Маастрихт, тъй като специалните емисии няма да попаднат в обхвата на изискванията на хармонизираната статистическа методика, дефинирана от ЕЦБ и имплементирана в Указания за определяне на дългосрочен лихвен процент за целите на конвергенцията на Българската народна банка (БНБ) и Министерството на финансите (МФ)", е мнението на вицепремиера Дянков.

В действителност обаче покупките на Сребърния фонд, дори и на специални аукциони, ще намалят общото предлагано количество ДЦК за другите инвеститори, което автоматично ще намали доходността на всички книжа, при равни други условия.

"Използвам случая да отбележа, че на проведения през месец март 2012 г. аукцион за продажба на десетгодишна емисия, МФ пласира емисия ДЦК с оригинален матуритет 10,5 години, която през 2012 г. се използва като база за изчисляване на дългосрочния лихвен процент за оценка степента на сближаване, като един от Маастрихтските критерии. На този аукцион беше отчетено чувствително понижение на доходността. Среднопретеглената годишна доходност е 4,95 %, като това е най-ниската отбелязана доходност от март 2008 г. насам в този матуритетен сегмент. Резултатите от аукциона кореспондират и на публикуваните от ЕЦБ на 13 април 2012 г. данни за хармонизирания дългосрочен лихвен процент за оценка степента на сближаване на всички държави-членки на ЕС, от които е видно, че показателят на България за март е 5,07%", се казва в писмото на Дянков.

На 30 март 2012 г. правителството се отказа да погаси с вътрешни ресурси (включително Сребърния фонд) падежиращиите в началото на 2013 г. външни заеми в размер на 1,83 млрд. лв.

Основният падежиращ през януари 2013 г. кредит е при лихва от 7,5%, а правителството се надява новият да е при лихва от 5,5%, което да облекчи бюджета на страната с 36 млн. лв. годишно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:52 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 5 rate down comment 0
Mupo
преди 12 години
Смисъла да теглиш заем въпреки че имаш спестени пари е следният:ти вече имаш заеми за 8 милиарда при лихва към момента 7% освен това имаш 2 милиарда спестявания, но сега трябва да върнеш 2 милиарда от тия 8 дето дължиш. Ако върнеш 2 та милиарда сега с друг заем от 2 милиарда най - вероятно ще ти го дадат на 5% лихва, ако обаче го върнеш с вътрешен заем от 5% и издумкаш 2 милиарда които имаш, после като ти потрябват други 2 за следващата вноска сигурно ще ти искат 8% лихва понеже си по - несигурен като клиент... не знам как е правилно да се постъпи към този момент затова сме си избрали управници дано те знаят какво правят!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 3 rate down comment 0
tonitov
преди 12 години
Парите правят пари, но ако са вложени и то разумно, иначе се изпаряват, изчезват, при тая инфлационна конюнктура в света ще загубят много от единственото си качество,т.е. тяхното количество.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 4
nobel
преди 12 години
Да, и аз подкрепям по принцип. Ако имам спестявания няма защо да тегля заем, само за да си ми седи резерва. А лихвите е по-добре да ги плащаме на себе си, отколкото на други. Всъщност времето ще покаже дали Дянков е прав. И аз не го харесвам много, както и повечето българи, но от време на време той прави и смислени неща. Ако резултата в крайна сметка е що годе добър - няма лошо. Предстои да видим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 1
sillyboy
преди 12 години
Чудно, и като се сгомнясат нещата, големите акционери ще кешират и дръжте му петите. Май май отново ще пеем.Човекът взе парите,каза "Чакай малко"хвана самолета,дръжте му петите ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 8 rate down comment 1
Opiten1
преди 12 години
Ако повече от ентусиастите си бяхте направили труда, да чуете становището на белгийския сребърен фонд, да инвестират в специално инвестирани за тях ДЦК, щяхте да разберете, че в момента това го отчитат като грешка. Не знам защо от инвестора пишат с някакъв странен патос, че ЕЦБ не била против. ЕЦБ не изказва никога становище с "да" и "не" по вътрешни проблеми, а прави само констатации, а пък който иска да разбира.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 1
Graf
преди 12 години
Реформа ли?От кога на грабежа взехте да му викате реформа?За тази година, предвид разчетите в държавния бюджет и грешките в тях се очертава дефицит от над 2 милиарда. Та тия 600 милиона ще покрият нуждите на едно тримесечие на финансовият "реформатор". После ще платите лихвите върху ДЦК-тата, на Сребърния. Ама вие ще ги платите, а не някой данъкоплатец от стабилна държава. Още сега може да задраскате някой друг милион от здравеопазването и образованието. По-точно, някъде към 2.4 милиона само за лихви по хартиите на МФ. МФ обаче не ражда левове, та "реформата" ще си я платите веднага.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 2
dean.jordanov
преди 12 години
Подкрепям. В крайна сметка всички генерират огромен дълг, защо ние да сме по-назад? Даже да се засилваме по-скоро към еврото, защото като гледам няма да го оставят да умре и ще продължат с инжекциите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 6
FINTA
преди 12 години
Подкрепям те с 2 ръце!!! Това са едни пари, които стоят и мухлясват и инфлацията ги изяжда! Защо да генерираме още външен дълг? То в крайна сметка все някак тези пари ще се върнат там, макар и с генерирането на друг дълг. Едва ли ще цъфнем чак толкова за да можем да си ги върнем с пари от бюджета. Тея пари стигат ли до хората? Разбира се, че не. За кво мрънкате не разбирам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 5
hellwitch
преди 12 години
И напълно естествено БНБ да пищи - че това е основна част от парите които управляват. За опозицията също е ясно - иска евентуално тези пари да останат за нея. И така на татък.не казвам, че Дянков е прав, но нещата не са нито само лоши нито само добри. Едни 10 лв на пенсионер месечно може и да пораздвижат потреблението макар, че едвали ще има много голям ефект.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 17 rate down comment 21
global_dj
преди 12 години
Гледам финансистите по-долу са се изказали много компетентно! Аман от хрантутници по форумите! С две ръце подкрепям тази реформа, стига сме живяли в затворени буркани, а вижте в другите страни как е! Аман от популизъм, аман от нихилизъм!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още