fallback

ЕЦБ предупреди за инвестирането на Сребърния фонд в родни ДЦК

Банката се опасява от дискриманация на европейските книжа и изкривяване на местния пазар

11:00 | 18.04.12 г. 4
Автор - снимка
Редактор

Европейската централна банка не се обявява против инвестирането на Сребърния фонд в български държавни ценни книжа (ДЦК), става ясно от становището на ЕЦБ, публикувано днес.

Ведомството на Марио Драги обаче не одобрява условието в Законопроекта за Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система (Сребърния фонд), което дискириминира европейските дългови ценни книжа.

ЕЦБ отбелязва, че законопроектът не изисква кредитен рейтинг от инвестиционна степен да се прилага за ценни книжа, емитирани от българското правителство, докато за другите дългови ценни книжа се изисква такъв рейтинг. Това води до неравнопоставено третиране на различните инвестиционни инструменти, което може да доведе до изкривявания на пазара и конкуренцията. То поставя правителството в привилегирована позиция в сравнение с други емитенти.

"Нещо повече, съгласно законопроекта придобиването на ценни книжа, издадени от българското правителство, се извършва само на първичен пазар. Възниква въпрос за непряка дискриминация, който може да доведе до неоправдани ограничения на свободното движение на капитали, в противоречие на член 63 от Договора за присъединяване на България", се казва в документа подписан от Марио Драги.

ЕЦБ отбелязва, че пазарът на български държавни ценни книжа е ограничен по размер и ликвидност. Нещо повече, нито един друг подобен голям български публичен фонд или орган не участва на този пазар. Инвестирането на значителните средства на Фонда на пазара на български държавни ценни книжа може да има някои последици за обема и доходността на българските държавни ценни книжа.

Проучване на Investor.bg обаче показва, че има друг голям публичен фонд, които инвестира в ДЦК и това е Фондът за гарантиране на депозитите в банките, който по размер е с 1,5 млрд. лв. активи.

Според ЕЦБ предложеният инвестиционен режим, включващ инвестиране на до 70% от активите на Сребърния фонд в български ДЦК, може да изкриви местните пазари на ценни книжа, включително първичния и вторичния пазар на български държавни ценни книжа. Последица от това е, че насочването на средствата на Фонда на първичния пазар на държавни ценни книжа може да изкриви доходностите там, така че те да не са изцяло пазарно определяни. В момента Сребърния фонд не може да инвестира в български ДЦК.

"Това също ще се отрази на доходността на вторичния пазар на български държавни ценни книжа. Така, ако Фондът закупи предвидените обеми, изключително на първичния пазар или на вторичния пазар, цените и доходностите на българските държавни ценни книжа няма да отразяват истинското състояние на българската икономика и позицията на публичните финанси на страната. В допълнение, някои инвеститори биха могли да спрат да участват на пазар на дългови ценни книжа, доминиран от фонд от публичния сектор, който е под контрола на емитента. Това би ограничило дълбочината и ликвидността на този пазар", смятат от ЕЦБ.

Също така законопроектът предвижда, че управителният съвет на Сребърния фонд определя видовете, структурата, инвестиционния хоризонт и параметрите за измерване, оценка и контрол на доходността и риска по отношение на инвестициите на Фонда в депозити и други сметки в Българската народна банка. ЕЦБ разбира, че тази разпоредба цели да оправомощи управителния съвет на фонда да  взема решения по всички важни аспекти на инвестиционния портфейл на фонда. От съображения за правна сигурност и за да се избегнат всякакви неясноти, които могат да подкопаят независимостта на Българската народна банка, този член от законопроекта следва да бъде изменен, се казва в становището на ЕЦБ.

ЕЦБ очаквано не е против инвестирането на Сребърния фонд в български ДЦК, тъй като такава е практиката при всички сребърни фондове по света, а българският в момента е диксриминиран. Така привържениците на инвестирането на парите от Сребърния фонд в български ДЦК се увеличават с един в лицето на институция от ранга на ЕЦБ. Разбира се дискриминационните изисквания към европейските книжа ще трябва да отпаднат по силата на договора за присъединияване към ЕС, както Полша бе принудена да премахне задължението полските пенсионни фондове да инвестират само в Полша. Становището на ЕЦБ е по повод факта, че на 12 март 2012 г. банката е получила искане от министъра на финансите на България за становище относно проект на закон за изменение и допълнение на Закона за Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система.  

Каква е вашата позиция за Сребърния фонд? Доколко опасно е инвестирането на средства от него в България?

Изпратете ни вашата позиция и аргументи – в обем между 300 и 500 думи, а ние ще ви дадем трибуна. Текстовете може да изпращате на редакционния адрес – info@investor.bg. Очакваме ви!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:09 | 13.09.22 г.
fallback