Целта на Министерството на финансите и ръководството на Сребърния фонд е доходността на фонда да бъде също толкова важна, колкото и неговата стабилност. Така Симеон Дянков коментира пред БНТ публикуваното вчера становище на БНБ, с което централната банка остро критикува решението на правителството средства на фонда да бъдат инвестирани в държавни ценни книжа.
Досега въпросът с доходността на средствата от Сребърния фонд, който се счита за втори стълб на пенсионната реформа, е бил пренебрегван, смята финансовият министър.
„Но ние (Министерството на финасите) сега имаме двойна задача – стабилност от една страна, и доходност за българските пенсионери - от друга. Затова е нормално да има разминавания с ръководството на БНБ“, посочи министърът.
Той отново даде пример с европейската практика, където „при шестте подобни фонда е позволено средно 70% от средствата да се инвестират в държавни ценни книжа”.
В България бе решено да стигнем плавно до 70%, започвайки от 30%, допълни Дянков.
Финансовият министър не отговори пряко на цитираните аргументи на БНБ, че с използването на средства от Сребърния фонд за инвестиции в ДЦК се „клати финансовата стабилност на страната“, а повтори, че така се процедира и в други европейски страни.
На аргумента на БНБ, че по този начин се намалява размера на фискалния резерв, което ще намали защитния механизъм на страната и ще доведе от своя страна до понижение на кредитния рейтинг на страната, Дянков отговори, че „това не е вярно и тук е основното ни противоречие с БНБ“.
„Когато е създаден Сребърния фонд през 2006 г., той се е разглеждал не като нови доходи за пенсионерите, а като скътани пари. Докато аз сега искам доходност за пенсионерите, каквато е европейската практика“, заяви Симеон Дянков.
Дянков обобщи, че няма рискове за финансовата стабилност, защото „европейският опит е такъв“.
Министърът същевременно не приема като „удар в гърба“ острото становище на управителя на БНБ Иван Искров, защото „задачата на БНБ е такава и ако аз бях на негово място, вероятно щях да напиша същото писмо“.
Централната банка има една задача – стабилност на банковата система, докато „ние имаме две задачи, стабилност на финансовата система и доходност за пенсионерите“, допълни финансовият министър.
Сега и през следващите два месеца е най-доброто време за емитиране на еврооблигации, след като е взето решението за Гърция и лихвите на международните пазари са благоприятни. Така министърът коментира взетото миналата седмица от правителството решение, с което се разрешава еметирането на еврооблигации в левовата равностойност на до 950 млн. евро.
Лихвата, на която се надява финансовият министър е от около 5,5%, като това са „най-добрите лихви от края на 2010 г. досега“.
В случай, че ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) е под 1% ще се прибегне до допълнително намаляване на разходи за администрацията, обясни финансовият министър. Според него допълнителни приходи могат да дойдат от продажба на активи, включително продажба на миноритарен дял от Български енергиен холдинг (БЕХ). Допълнително затягане на данъчната дисциплина и съответно повишаване на събираемостта на данъци и акцизи също са източник на допълнителни доходи, смята Симеон Дянков.