fallback

Правителството смята да плаща външния дълг чрез нов външен заем

Според Министерството на финансите сега е моментът да се излезе на въшните пазари, защото те са спокойни

15:10 | 30.03.12 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Правителството се отказва да финансира погасяването на външен дълг с вътрешни ресури и ще търси пари от външните пазари. Това е записано в проекторешение, което Министерството на финансите внася за одобрение от правителството, съобщава “Капитал daly”. От документа става ясно, че намерението на вицепремиера Симеон Дянков да използва и други източници на финансиране - вътрешния пазар, средства от Сребърния фонд и фискалния резерв - за предстоящите плащания през януари 2013 г. в размер на почти 1,7 млрд. лева отпадат.

В проектодокумента пише, че финансовият министър Симеон Дянков трябва да започне процедура за тегленето на облигационен заем за 950 млн. евро. Решението на правителството трябва да бъде одобрено и от Народното събрание.

В Закона за бюджета за 2012 г. е записано, че максималната сума, до която може да се емитира нов дълг е 2 млрд. лева.

Заместник-министърът на финансите Боряна Пенчева коментира в интервю, че предварителната процедура за емисията облигации е напреднала и очаква още на следващото заседанието на кабинета решението да бъде одобрено. По думите й, моментът е подходящ да се емитират облигации на външния пазар.

В мотивите към проекторешението се казва, че вътрешният пазар е изиграл своята роля в последните две години, като е осигурил 80% от брутното дългово финансиране на държавата. Той обаче "се характеризира със сравнително ограничена ликвидност и не до там широка инвеститорска база, доминирана от местни лица резиденти".

В проекта пише още и че не трябва да се разчита само на един източник на финансиране, защото това създава рискове, които са свързани с ограничените мащаби на вътрешния пазар.

Ако се изберат външните пазари за финансиране на падежа по еврооблигациите, това ще гарантира, че фискалният резерв ще остане над 4,5 млрд. лв. в края на тази година, а през 2013 г. ще се задържи между 4 и 4,4 млрд. лв., се посочва още в мотивите на финансовото ведомство.

Оттам посочват, че сега е моментът да се излезе на въшните пазари, защото се е отворил "времеви прозорец", през който пазарите са спокойни.

По оценка на заместник-финансовия министър Боряна Пенчева цялата процедура от взимане на политическо решение до изтегляне на самия заем и ратификация на договора ще отнеме най-много 10 седмици, тоест до средата но годината.

През това време правителството трябва да избере и най-добрата оферта (оферти) от финансовите институции, кандидати да пласират емисията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:40 | 13.09.22 г.
fallback