fallback

Държавата може да се лиши от над 700 млн. лв., ако намали ДДС

Проблемът ще е за следващото правителство, тъй като намалението се предвижда да е в края на мандата на сегашното

17:18 | 12.03.12 г. 5

Държавата може да се лиши от 661 млн. лв., ако има намаление на ДДС ставката от 20% на 18% в края на мандата на сегашното правителство, показват изчисления на Investor.bg на база на получените 6,61 млрд. лв. от ДДС в бюджета за 2011 г.

За 2012 г. от ДДС се планират приходи за 7,1 млрд. лв., което е близо половината от бюджетните приходи в размер на общо 17 млрд. лв. 10% от 7,1 млрд. лв. са 710 млн. лв.

Намалените приходи ще се усетят от следващото правителство, което ще трябва да довършва бюджет 2013 г., като това не е първият случай, когато едно правителство утежнява съдбата на следващото в края на мандата.

От 1 юли 2009 г. влезе в сила увеличение на пенсиите с 10%, като ефектът е около 600 млн. лв. годишно (за 2012 г. за пенсии ще бъдат използвани 7,3 млрд. лв.), което увеличение бе гласувано от правителството на Станишев, но бе изплащано по време на кабинета Борисов.

Днес премиерът Бойко Борисов заяви "С 1 млрд. ние плащаме повече пари за пенсии, откакто сме дошли на власт. Откъде да ги вземем, освен от фискалния резерв, в условията на криза. Питам – защо са ги вдигнали още по-предишната година и са заложили тази финансова бомба за следващото правителство? Как са искали да управляват? Напротив, те са ги залагали тези бомби, за да се върнат по-късно на власт".

Все пак кабинетът Борисов направи и реформи "не в края на мандата", а именно вдигането на пенсионната възраст и осигурителния стаж.

Окончателно приетият текст гласи, че от 31 декември 2011 г. възрастта за пенсиониране се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с по четири месеца годишно до достигане на 63-годишна възраст за жените и 65 години за мъжете в трета категория труд. Пенсионната възраст ще се повишава и с по една година за първа и втора категория труд.

Очакванията са до 2020 г. дефицитът на НОИ да намалее с 6 млрд. лв.

От началото на 2013 г. пенсиите ще се индексират само с ръста на инфлацията. Отпада швейцарското правило за индексация, което важеше досега.

От началото на 2014 г. пада и таванът на новоотпуснатите пенсии, така че хората, които ще се пенсионират след тази дата, ще получават пенсии според осигурителния си принос. Те ще имат мотив да се осигуряват върху реалната си заплата. За останалите хора таванът ще пада постепенно. Като реформа може да се приеме и спирането на субсидиите към БДЖ (включително под натиска на Европейската комисия), закриването на държавния резерв и устояването на уличния натиск на зърнопроизводителите. Не може да не се отчете и напредъкът по усвояването на еврофондовете, довел до рекорден нетен ефект от членството ни в ЕС от 1,33 млрд. евро за 2011 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:34 | 08.09.22 г.
fallback