IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Дянков предлага мерки за намаляване на лихвите по потребителските кредити

В бъдеще на регулация ще подлежат и малките кредити до 400 лева, заяви финансовият министър

10:28 | 09.02.12 г. 24
Автор - снимка
Създател
Дянков предлага мерки за намаляване на лихвите по потребителските кредити

Министерството на финансите съвсем скоро ще представи за обсъждане и законодателно приемане на мерки, които ще спомогнат за намаляване на лихвите по кредитите за граждани и домакинства – потребителски кредити и за закупуване на жилище.

Това заяви министърът на финансите Симеон Дянков в сутрешното предаване на БНТ.

По думите му най-важните от замислените мерки в тази посока са три.

Първата мярка е свързана с метода на определяне на лихвения процент при потребителските кредити. Досега всяка банка в България прилага свой метод, без да е ясно как точно е изчислен, докато в Европа тези лихви се определят на базата на публичния индекс EURIBOR  плюс определен процент, каза финансовият министър.

Новото предложение е у нас лихвите по кредити за граждани и домакинства да се определят на основата на EURIBOR или SOFIBOR. Според него така и гражданите много по-лесно ще се ориентират за нивото на лихвите при различните банки.

Втората мярка е свързана с таксите при отпускане на кредити. Сега тези такси се плащат от гражданите и оскъпяват кредитите, посочи Дянков. Предвижда се въпросната такса да се поделя между банката и кредитополучателя или изобщо да отпадне.

Третата мярка е свързана с регулациите при отпускане на малките по размер кредити до 400 лв. Сега тези кредити не подлежат не регулации и в тази сфера има „лихварство”, коментира Дянков. Предвижда се вече всички кредити, „от една стотинка нагоре”, да се регулират, каза министърът, още повече, че миналата година те са били около 500 хил. броя.

Относно готвените промени при функционирането на Сребърния фонд, или третият стълб на пенсионната система, Дянков коментира, че средствата от него се предвижда в бъдеще да могат да се инвестират не само в чужбина, но и в български държавни ценни книжа, а след време - и на фондови борси у нас и в чужбина.

Мотивът е, че така доходността от тях ще бъде много по-висока. Министърът поясни, че сега тези средства могат да се инвестират само в чужбина и стоят по сметки на БНБ при много ниски лихви.

Пари от Сребърния фонд ще се използват за плащане на суми по външния дълг на страната с падеж в началото на 2013 г., посочи Дянков.

Относно финансовата помощ за съседна Гърция Дянков заяви: „ако зависеше от мен, щях да кажа „не” на новия транш за Гърция”.

Министърът поясни, че съседката ни не е свила дефицита си и не е приложила необходимите реформи, както Италия например, а пари се дават, когато има напредък.

Относно щетите, предизвикани от последните наводнения и лошото време, финансовият министър коментира, че те вероятно се изчисляват на десетки милиони лева.

Пострадалите граждани ще бъдат компенсирани от държавния резерв, като част от компенсациите – около 200-300 хил. лева за удавените животни – ще бъдат раздадени още днес.

„Ще разчитаме на себе си и ще се справим, поне засега, без помощта на Европейската комисия”, каза Дянков.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:50 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 5 rate down comment 0
nedyalko
преди 12 години
Трябва да се промени закона така, че да задължи банките да има само два вида лихва. Тя трябва да бъде или фиксирана, което означава да не се променя през целия период на договора или плаваща.При кредити с плаваща лихва в договора да се вписва твърда надбавка плюс една общоизвестна променлива (Софибор, Юрибор), като първия компонент твърдата надбавка да остане непроменена до края на договора, а само втората съставка да остане плаваща. Трябва да бъде премахната практиката банките да определят надбавката на база на свои вътрешни правила и да вдигат едностранно лихвата по кредитите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 0
user##
преди 12 години
Нещо бъркаш - предложението за EURIBOR е важно от гледна точка на прозрачност и определяне крайната цена на кредитния ресурс. Сега цената се формира от основният лихвен процент на банката (~6% определен от "независими оценители) плюс надбавка. Доколкото помня в голямата си част увеличените плащания по кредити последните години бяха в следствие увеличението на основният процент на банките. EURIBOR за сведение гравитира около 2% и гарантира прозрачност на основният процент по кредита. Дали може да очакваме намаление цената на кредитния ресурс е друг въпрос.Подкрепям напълно и трите мерки и стискам палци да се случат!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 2
nedyalko
преди 12 години
Това което се е сетил трябваше да го направи преди 2-3 години. Сега е малко късно. На среща с бизнеса в края на 2009г., малко след като стана министър доста хора го питаха за високите лихви. Мнението му беше, че са нормални. През 2010г. когато пак имаше такава среща лично му връчих папка с мнението си за капиталовия пазар и състоянието на банковата ни система. По отношение на банките бях му описал подробно мнението си и идеи как може да се променят нещата. Ето ги описани в постингите: http://nedyalko.blog.bg/biznes/2009/12/16/za-bankite-v-bylgariia.456169 , http://nedyalko.blog.bg/biznes/2009/12/16/za-bankite-v-bylgariia.456169 За съжаление доста е късно вече за каквито и да било законодателни промени.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 1
sashev
преди 12 години
Ще Ви продам уважаеми господин Клиент един чифт обувки за 100 лева на разсрочено плащане. Но ако преценя ще Ви поискам още 20 - 30 лв., а може и повече - в момента не мога да преценя точно. Така че имайте го предвид и ги пазете, защото в крайна сметка мога да си ги взема - нали аз съм Ви ги продал, а пък на Вас защо са Ви такива скъпи обувки....ходете си боси....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 2
FINTA
преди 12 години
Точно това се опитах да кажа преди да ми забие компа! Сега ще го фиксират на ниския Юрибор+Фиксирана надбавка 6-7% и след година, две така ще го издухаме, че сегашната ситуация ще ни се види цветенце.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 3
наука
преди 12 години
Ще си позволя едно коментарче относно предложението за Euribor и това за таксите. Дали Euribor е вътре или не, все тая, важно е каква е надбавката, която може да е 8-9-15% и е важно как ще се определя тя, а административно няма как, защото това е пазар.Много по-удачно е, предложението на БСК, а именно, когато банката вдигне лихвите, да можеш да се преместиш в друга банка без наказателна такса, бих казал и като банката ти поеме разходите (включително нотариалните) по премахването на старата и правенето на нова ипотека. В този случай три пъти ще си помисли преди да вдигне лихвите.Иначе за гадните лихвари с ГПР 50-100% напълно подкрепям. Те трябва да изчезнат, защото съдират кожи от най-бедните и най-незапознатите. Банките са слънце пред тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 1
Bill-bg
преди 12 години
След като държавата им осигурява бизнес като принуждава хората да си откриват банкови сметки, нормално е да може да им влияе и в посока на ограничаване....след като няма реална конкуренция, а негласен монопол.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 0
rover
преди 12 години
Най-вероятно ще се покаже Левон и ще обясни защо нищо от това не може да стане. След това всичко ще си продължи по старому.Остава и да се наложат данъци върху лихвите по депозитите. Но от това няма да има нужда. Би трябвало като следствие от намалелите приходи, банките да намалят тези лихви. Тогава гражданите като се разинвестират, като се разхарчат - изобщо, като настане един живот....А че таксите за обслужване ще се повишат още, няма съмнение. Вероятно банковото лоби в замяна ще си издейства и разни нещица, като например всичко през банките, ПОС терминали навсякъде и т.н. Важното е да се вземат париците на хората.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 0
data
преди 12 години
Лихвената компоннта в крайните цени в момента е около 50 % , мисля че след като позволиха на банките безконтролно да си променят условита по кредитите / а къде беше БНБ, а можеби всичко се случи с мълчаливото и съгласие / и потози начин прехвърлиха 100 % от безотговорното си поведение върху изрядните си клиенти е време някой да си мръдне и да защити малко останалия читав бизнес в тая държава .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 0
BigBear
преди 12 години
Лихварството намаля потреблението на половина, тъй като вероятно хората връщат двойно върху малките заеми проточени във времето и натоварени с допълнителни такси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още